Człowiek przez większość swojej egzystencji na Ziemi, żył w dużej bliskości z naturą, co więcej jego przetrwanie zależało od tej właśnie relacji. Nic zatem dziwnego, że wciąż najłatwiej nam odpocząć w miejscach, gdzie mamy nieskrępowany dostęp do natury.
Dziś w epoce tzw. antropocenu, charakteryzującej się intensywną ludzką działalnością na globalną skalę, paradoksalnie w wielu z nas pojawia się dojmujące poczucie odłączenia – od siebie, od innych, od natury.
Tu z pomocą przychodzi ekopsychologia – interdyscyplinarna dziedzina nauki, która łączy psychologię z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem, przypominając, ale też zachęcając do praktykowania i czerpania korzyści, płynących właśnie z łączności z naturą.
Razem z dr Julią E. Wahl i Oriną Krajewską zapraszamy na pierwsze z cyklu czterech spotkań, poświęconych metodom wspierania dobrostanu i zdrowia psychicznego. Na początek usłyszymy po prozdrowotnych korzyściach płynących z łączności z naturą – zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska.
Widzimy się 12 września o godz. 20:00 na kanale YouTubie Fundacji Bądź: https://www.youtube.com/@fundacjabadz
Webinar odbędzie się w ramach kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie” realizowanej przez Interzero, firmę która od ponad 20 lat oferuje w Polsce zintegrowane usługi środowiskowe.
Więcej o kampanii na stronie: https://ekobezkantow.pl/naladuj-swoje-baterie
Jak wątki będą poruszane podczas rozmowy?
Czym jest ekopsychologia? Co najnowsze badania mówią o korzyściach dla zdrowia płynących z kontaktu z naturą?
Co wspólnego mają ze sobą nasz dobrostan indywidualny – społeczny – ekologiczny?
Jak ekopsychologia sprawdza się w praktyce? Jak ta nauka może wspierać nas w codziennym budowaniu równowagi i zdrowia?
Jakie są zastosowania ekopsychologii w biznesie i edukacji?
Jakie są zasady zrównoważonego rozwoju?
Jak zamienić marazm ekologiczny na skuteczne i praktyczne działanie?
Będzie też przewidziana, część na pytania od Widzów/ek.
dr Julia E. Wahl – psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia, wykładowczyni, założycielka i dyrektorka The Mind Institute (www.mindinstitute.com.pl) oraz Polskiej Szkoły Uważności (www.polskaszkolauwaznosci), kierowniczka i pomysłodawczyni Podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu i Krakowie oraz Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej (również na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu), a także Szkolenia z Compassion-Focused Therapy/Compassionate Mind Training (www.cftpoland.pl), Szkolenia Ekoterapii (www.ekoterapia.com.pl), Szkolenia Doszkalającego Terapii Systemowej (www.systemowo.com.pl). Jedna z założycieli Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Stworzyła program wsparcia dla pacjentów onkologicznych na podstawie podejścia współczucia w ramach doktoratu na University of Derby (Wlk. Brytanii).
Autorka książki „Kochać (się) mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne” (wyd. Sensus) oraz wydanej właśnie „Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczucia w życiu i w terapii” (wyd. Sensus), a także „The Cancer Workbook: Developing a Compassionate Mind for Treatment, Recovery and Survival (Compassion Focused Therapy)” (wyd. Little Brown).
Orina Krajewska – aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Bądź. Propagatorka integralnego podejścia do zdrowia. Na co dzień znana widzom m.in. z serialu „Barwy szczęścia”. Autorka książek „Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź” i „Siła umysłu. Siła emocji Duchowe ścieżki zdrowia”. Felietonistka i autorka podcastów o zdrowiu na Vogue Polska „Jestem i Będę” oraz „Holistyczne ścieżki zdrowia”.
Pokaż mniej