Gotuj, jedz, poznawaj I Готуй, їж, знайо!

Home Gotuj, jedz, poznawaj I Готуй, їж, знайо!

Gotuj, jedz, poznawaj! | Готуй.Їж.Знайомся – Wspólna kuchnia Blyzkist i Fundacji Bądź

Ideą współorganizowanych z kolektywem Blyzkist spotkań w ramach cyklu Gotuj, jedz, poznawaj! | Готуй, їж, знайо! jest wspólne gotowanie potraw pochodzących z różnych stron świata. Poznajemy nowe kultury, rozmawiamy, gotujemy i uczymy się od siebie nawzajem. Tworzymy dialog międzykulturowy i wzajemnie się wspieramy. Jesteśmy blisko. I oczywiście próbujemy wspólnie przygotowanych dań! To, czego nie uda nam się zjeść w trakcie spotkania, przekazujemy osobom w kryzysie bezdomności bądź innym potrzebującym.

Koordynatorem spotkań jest Taras Gembik, aktywista, performer i artysta współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizator pomocy dla osób w kryzysie uchodźczym oraz dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Główną przewodniczką po kulinarnym świecie jest pochodząca z Ukrainy Lubov Gryn. Wspiera nas również Fundacja Kobiety Wędrowne (udzielając przestrzeni do spotkań) oraz jej członkinie: Khedi Alieva i Zargan Nasredynowa.

W okresie czerwiec 2022 – luty 2023, razem z kolektywem Blyzkist, pod okiem Pani Lubov Gryn i dzięki finansowemu wsparciu MSD Polska i Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca, przeprowadziliśmy 11 spotkań wspólnej kuchni – Gotuj, jedz, poznawaj! | Готуй, їж, знайо!, w których udział wzięło prawie 400 osób. Spotkania były okazją do rozmów, poznawania siebie nawzajem oraz swoich kultur, a także wspólnego przygotowywania i próbowania ukraińskich potraw. Wiosną 2023 roku z powodu braku środków zmuszeni byliśmy zawiesić spotkania, jednak aktywnie aplikujemy o kolejne dotacje i jesteśmy gotowi wznowić projekt w każdej chwili.

Najbliższe spotkanie (edit: spotkania tymczasowo zawieszone)

Podziękowania

Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w pomoc i organizację przyjaciół, dzięki którym stworzyliśmy nasz projekt solidarnościowy:

Blyzkist
Orina Krajewska
Taras Gembik
Lubov Gryn
Khedi Aliewa
Zargan Nasredynowa
Fundacja Kobiety Wędrowne
Kaja Kusztra (autorka identyfikacji wizualnej, dziękujemy!)
Zosia Wodnicka
Joanna Jakubowicz