O Fundacji

Home O Fundacji

Testament Małgosi

Fundacja Bądź realizuje testament Małgosi Braunek, która zmarła na nowotwór złośliwy w czerwcu 2014 roku. Kiedy od pewnego etapu leczenia medycyna konwencjonalna (trzy operacje oraz sesje chemioterapii) nie była już w stanie jej pomóc, Małgosia dowiedziała się, że za granicą, między innymi w Niemczech, od lat stosuje się terapie zintegrowane, łączące nowoczesne osiągnięcia medycyny naukowej z medycyną komplementarną, która zamiast koncentrować się tylko na chorych narządach, leczy cały organizm. Niestety Małgosi nie było już dane skorzystać z tych metod, jej ostatnią wolą było jednak utworzenie centrum informacji i studiów nad holistycznym podejściem w medycynie, na przekazała fundusze zgromadzone przez przyjaciół i wielu ludzi dobrej woli na jej leczenie za granicą.

Drodzy Państwo,

Jestem głęboko poruszona niezwykle życzliwą reakcją, z jaką spotkał się list informujący o mojej chorobie i prośba o wsparcie finansowe na dalsze leczenie w specjalistycznej klinice w Niemczech, która poza najlepszymi metodami medycyny zachodniej, oferuje również mądrość tradycyjnej medycyny wschodniej. Takie holistyczne podejście do chorego daje największe szanse na wyleczenie, więc jestem szczęśliwa, że dzięki hojności wielu ludzi otwiera się przede mną ta możliwość. Jestem za to bardzo wdzięczna. Pomyślałam, że jeśli uzbiera się więcej pieniędzy niż to, czego ja potrzebuję na kurację, to powołamy fundusz pomocy osobom chorym onkologicznie oraz centrum informacji i studiów nad holistycznym podejściem w medycynie, która leczy całego człowieka, a nie tylko jego organy i choroby. Tego się nauczyłam od mojej choroby, tego jest mi w Polsce bardzo brak.

Życzę każdemu przede wszystkim zdrowia, pogody ducha oraz uśmiechu, który jest najlepszym lekarstwem w życiu!

Wasza Małgosia

Nasza misja

Fundacja Małgosi Braunek Bądź promuje i wspiera zintegrowane podejście do zdrowia i choroby, zainspirowane filozofią życia Małgosi Braunek i jej osobistym doświadczeniem choroby nowotworowej. Inicjujemy i wspieramy współpracę różnych dziedzin medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej poprzez szerzenie merytorycznej, wiarygodnej wiedzy o medycynie zintegrowanej oraz konieczności całościowego leczenia.

Prowadzimy szerokie działania w kontekście profilaktyki chorób onkologicznych i przewlekłych oraz możliwości ich nietoksycznego, holistycznego leczenia.

Ciało – bądź aktywny

choroby, medycyna konwencjonalna,
farmakoterapia, dieta, suplementacja, sport

Umysł – bądź świadomy

pszychologia, psychoterapia, wsparcie bliskich,
proaktywność, sprawność, higiena zdrowia
psychicznego

Duch – bądź otwarty

medytacja, joga, akupunktura, ziołolecznictwo,
ajurweda, medycyna chińska

Główne cele

Fundacja Małgosi Braunek Bądź działa w Polsce od 2015 roku. Jej nadrzędnym celem jest przekształcenie opieki zdrowotnej i medycyny onkologicznej w kraju – od prewencji, przez zintegrowane metody leczenia, po rekonwalescencję i zapobieganie nawrotom. Pragniemy, by medycyna w kraju miała charakter całościowy i przyczynowy, traktując człowieka jako złożoną całość.

Fundacja promuje zintegrowane, holistyczne podejście do zdrowia i choroby. Inicjuje i wspiera współpracę różnych dziedzin medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej poprzez szerzenie merytorycznej, wiarygodnej wiedzy o medycynie zintegrowanej oraz konieczności całościowego leczenia.

Dążymy do tego, by wywołać w mieszkańcach Polski proaktywny stosunek do własnego zdrowia, co postkutkowałoby obniżeniem liczby zachorowań, poprawą jakości życia, odciążenie systemu opieki zdrowotnej oraz wydatków na leczenie, zarówno indywidualnych, jak i państwowych. Pragniemy wpłynąć pozytywnie na zdrowie społeczne i świadomość. Chcemy, by wszyscy mieli dostęp do wiedzy dotyczącej technik wspomagających, by rozumieli, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a także że leczenie musi brać to pod uwagę i być całościowe, by przynosić faktyczne efekty.

Nasze działania opierają się na wywoływaniu dialogu i współpracy w obrębie środowiska medycznego oraz tworzeniu wiarygodnych źródeł wiedzy dla osób zainteresowanych aktywnym dbaniem o własne zdrowie, pacjentów oraz lekarzy. Organizujemy warsztaty, wydarzenia, akcje edukacyjne i grupy wsparcia. Działania kierowane są do osób chorych onkologicznie i przewlekle, ich bliskich, a także do osób zdrowych, zainteresowanych zdrowym trybem życia oraz prewencją chorób przewlekłych.

Fundacja zajmuje się przede wszystkim edukacją zdrowotną z zakresu psychologii, duchowości i ciała, a także promowaniem udokumentowanych naukowo, wspierających metod komplementarnych. Innym obszarem naszej działalności jest wiara – zmiana przekonań i podnoszenie świadomości społecznej na temat integralnego podejścia do zdrowia.

Metod i sposobów dbania o siebie jest wiele. My – zgodnie z naszą filozofią zintegrowanego leczenia – polecamy naturalne, bezpieczne metody wspierania organizmu podczas leczenia na każdym poziomie: fizycznym, psychicznym i duchowym. Dążymy do tego by stać się największym i najbardziej rzetelnym źródłem informacji w Polsce na temat aktywnego, holistycznego dbania o swoje zdrowie oraz medycyny integralnej w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych.

W naszej pracy kierujemy się:

– szeroką wiedzą jako podstawą do rozumienia chorób przewlekłych oraz zintegrowanych metod ich leczenia;

empatią i zrozumieniem dla sytuacji osób chorych oraz pragnieniem niesienia pomocy;

– szacunkiem dla życia w zdrowiu i chorobie oraz dbaniem o jego jakość, bez bólu i cierpienia;

dialogiem oraz zintegrowanym, całościowym podejściem do człowieka i holistycznej koncepcji zdrowia łączącej fizyczne, psychiczne i duchowe aspekty życia.

Nasze działania dedykujemy:

– zmagającym się z chorobami onkologicznymi i przewlekłymi: osobom z poczuciem zagubienia, lęku i bezsilności wobec braku szerszej wiedzy na temat różnych komplementarnych metod wspierających leczenie;

– bliskim chorych na raka: osobom z poczuciem niewiedzy, bezradności, potrzebującym pomocy i wsparcia;

– środowisku medycznemu: autorytetom, specjalistom i lekarzom pierwszego kontaktu, którzy stawiają diagnozy, dotąd zorientowanym przede wszystkim na klasyczne metody leczenia;

– społeczeństwu: nieświadomemu zagrożeń wynikających z obecnych czasów i z prowadzenia niezdrowego stylu życia, ludziom niedbającym o profilaktykę, rzadko poddającym się badaniom;

– osobom świadomym: zainteresowanym zdrowym stylem życia, chcącym pogłębiać wiedzę z zakresu holistycznego dbania zdrowie, posiadającym wiedzę na temat konieczności profilaktyki, zainteresowanym rozwojem.