Było wspaniale! Dziękujemy Wam za tak liczną frekwencję, za dobrą energię, za głód wiedzy! Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że udało nam się zorganizować to wydarzenie w tak pięknym miejscu jak muzeum Polin, szczególnie, że zrobiliśmy to całkowicie o własnych fundacyjnych siłach.
Kongres jest naturalną konsekwencją naszych działań i tego, do czego dążymy, a dążymy do dialogu i spotykania środowisk, które w zróżnicowany, ale jednocześnie sprawdzony sposób zajmują się zdrowiem. Tworzą wspólnie całościową holistyczną opiekę zdrowotną.
Pierwszy Kongres miał na celu wprowadzenie i wyjaśnienie, czym jest medycyna integralna i na czym polega integralne podejście do zdrowia. A na czym polega integralne podejście do zdrowia?
Jest wiele definicji “integralnej” opieki zdrowotnej, ale wszystkie odnoszą się do łączenia metod medycyny konwencjonalnej ze sprawdzonymi terapiami komplementarnymi w skoordynowany sposób.
- jeśli niekonwencjonalna terapia jest stosowana razem z terapiami medycyny konwencjonalnej, wtedy medyczny system opieki nazywamy “komplementarnym”
- jeśli niekonwencjonalna terapia jest stosowana zamiast terapii medycyny konwencjonalnej, wtedy system opieki nazywany jest “alternatywnym”
Medycyna Integralna:
- Szeroka definicja zdrowia: czynniki fizyczne, mentalne, emocjonalne i duchowe
- Pacjent w centrum- indywidualizacja podejścia, partnerstwo w procesie leczenia
- Szeroki zakres interwencji: profilaktyka, leczenie, rehabilitacja
- Szeroki zakres metod leczenia: interwencje niefarmakologiczne, tradycyjne i niekonwencjonalne metody leczenia, mające potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo
- Koordynacja procesu leczenia – współpraca między leczącymi lekarzami, zespołami, instytucjami
Przypomnijmy, że program Kongresu objął:
Wykłady:
- Lek.med. Elżbieta Dudzińska „Jedność ciała i umysłu. Integralne podejście do zdrowia” DO POBRANIA: ćwiczenie relaksacyjne Oddech 4-7-8 oraz Lista polecanych lektur
- Wojciech Eichelberger „Stres. Sen. I ich wpływ na zdrowie”
- Prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński „Genetyka. Innowacje”
- Prof. Li Jie „Medycyna chińska”
- Koncert gongów, Mariusz Jarymowicz – Naturalne Centrum ZdrowiaWarsztaty
Warsztaty:
- Mgr Franciszek Ruciński „Ziołolecznictwo”
- Diana Poteralska-Łyżnik „Joga Śmiechu”
- Kornelia Westergaard „Odżywianie wg makrobiotyki”
- Iza Milczarek „Refleksoterapia”
Więcej o prelegentach:
WYKŁADY:
lek.med. integralnej Elżbieta Dudzińska, „Jedność ciała i umysłu. Integralne podejście do zdrowia”
Lek. med. Elżbieta Dudzińska uzyskała tytuł doktora na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz dyplom w zakresie medycyny integralnej na Uniwersytecie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła liczne kursy i szkolenia dla trenerów oraz zdobyła certyfikaty w Instytucie Medycyny Behawioralnej: Center for Mindfulness in Medicine przy University of Massachusetts Medical School w Stanach Zjednoczonych (certyfikaty z zakresu technik redukcji stresu ). Od dwunastu lat zajmuje się również działalnością edukacyjną w obszarze zdrowia i prewencji chorób. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu możliwości umysłu, stresu i technik redukcji stresu, zdrowia, stylu życia i diety, snu (m.in. „Jak sobie radzić ze stresem”, „Styl życia i jego wpływ na zdrowie”, „Jesteś tym co jesz”, „Jesteś tym co myślisz”, „Ciało i umysł nierozłączna para. Wpływ umysłu na nasze życie i zdrowie”, „Jak sobie radzić ze stresem i wypaleniem zawodowym”, „Komunikacja z pacjentem”, „Zdrowy sen, jako niego zadbać”, „Odporność organizmu, co ją determinuje”).
Prof. Jan Lubiński, “Genetyka”
Profesor dr hab. Jan Lubiński należy do elitarnego grona najwybitniejszych genetyków onkologii na świecie. Profesor ukończył studia w Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie w 1977 roku. W niej uzyskał tytuł specjalisty w kilku dziedzinach: patomorfologii, genetyce klinicznej i laboratoryjnej genetyce medycznej. Stopień doktora medycyny otrzymał w 1980 roku, a stopień doktora habilitowanego w roku 1989. Tytuł naukowy profesora nadano w 1996 roku. W latach 1998-2012 był konsultantem krajowym w dziedzinie genetyki klinicznej. Założyciel i Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych. Członek Prezydium Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. W latach 2010-2014 przewodniczący Komisji Odwoławczej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prof. J. Lubiński jest autorem ponad 700 artykułów na temat badań klinicznych i genetyki molekularnej nowotworów oraz autorem i koordynatorem kilku projektów UE. W 2005 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Rydze. W latach 2006-2011 prof. Jan Lubiński był Członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
Prof. Li Jie, “Medycyna chińska”
Specjalnością i prawdziwą pasją Prof. Li Jie jest klasyczna medycyna chińska. Od roku 1992 profesor naucza i praktykuje w Holandii. Prof. Li Jie w 1997 r. ukończył studia doktoranckie i rozpoczął studia podoktoranckie pod kierunkiem prof. Wendelaar Bonga z Uniwersytetu Nijmegen, tematem pracy był mechanizm apoptozy (programowanej śmierci komórek). Dr Li Jie jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej, fizjologii, endokrynologii, fizjologii stresu oraz programowanej śmierci komórek. Podążając za swoją misją podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności wśród terapeutów, nauczycieli i studentów TMCh, założył TCM School Qingbai (www.qingbai.nl) w Holandii i jest jej opiekunem naukowym, stworzył także instytut naukowo-badawczy Klasycznej Medycyny Chińskiej (www.tcmclassics.org). Od 1998 r. prowadzi wykłady dla zaawansowanych dla Holenderskiego Lekarskiego Stowarzyszenia Akupunktury (NAAV). Ponadto dr. Li Jie posiada tytuł profesora przyznany przez Uniwersytet TMCh w Shandong, Chiny. Wykłada na kongresach w Austrii i Szwajcarii, a także regularnie prowadzi zajęcia na Kongresie TMCh w Rothenburgu.
Wojciech Eichelberger, „Stres. Sen. I ich wpływ na zdrowie”
Wojciech Eichelberger od lat odgrywa kluczową rolę w polskiej psychologii. W 1968 ukończył studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1970 podjął kilkuletnie studia doktoranckie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973-1978 współtworzył nowatorski Oddział Terapii i Rozwoju Osobowości OTIRO. W 1978 roku współzałożyciel Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, pierwszej w Polsce placówki psychoterapii, treningu i szkolenia. Stypendysta Instytutu Psychoterapii Gestalt w Los Angeles (1976) i Zen Center of Rochester (1980). Twórca idei i programu Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) założonego w 2004 w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Jest autorem wielu bestselerowych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości. Jest ekspertem miesięcznika Zwierciadło, autor książek Wydawnictwa Zwierciadło.
WARSZTATY:
Ziołolecznictwo – mgr Franciszek Ruciński od 1988r zawodowo zajmuje się zielarstwem i ziołolecznictwem prowadząc w Łodzi popularną “Zielarnię Franciszkańską “. Wieloletnia praktyka poparta ponad 70 letnią tradycją rodzinną dała możliwość uzyskania dużej wiedzy praktycznej i znajomości receptur zarówno klasztornych jak i świeckich z całego świata .
Odżywianie wg makrobiotyki – Kornelia Westergaard, biotechnolog, dietetyk z zakresu makrobiotyki i medycyny chinskiej, włascicielka Macro bios bar.
Joga śmiechu – Diana Poteralska-Łyżnik, certyfikowana liderka jogi śmiechu. Prowadzi sesje i warsztaty w Akademii, jak również dla firm.
Refleksologia – Iza Milczarek, dyplomowana refleksolog, terapeutka pracująca według zasad terapii meridianowej, w oparciu o tradycyjną medycynę chińską (TMC), psycholog w zarządzaniu, prowadzi praktykę OdNowa Centrum Refleksoterapii.
Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że tak wspaniali prelegenci przyjęli nasze zaproszenie. To dla nas naprawdę wielki zaszczyt! Dziękujemy, że zgodziliście podzielić się z nami swoją wiedzą. Tutaj szczególne podziękowania dla Dr Elżbiety Dudzińskiej, która zgodziła się oprócz wygłoszenia swojego wykładu być merytorycznym gospodarzem pierwszej części Kongresu.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy byli z nami. Wszystkim osobom, które pośrednio lub bezpośrednio pomogły przy organizacji tego wydarzenia.
Szczególne podziękowania ślemy do:
Agnieszki Sawickiej
Zosi Wodnickiej
Aleksandry Nowińskiej
Ogromne podziękowania dla mediów, które dzielnie nas wsparły, by szerzyć ideę medycyny integralnej i holistycznego podejścia do zdrowia. Szczególne podziękowania dla tych, którzy objęli patronat medialny, a są to:
Zwierciadło
SENS psychologia dla ciebie
Zwierciadlo.pl
Chillizet
Hipoalergiczni
Charaktery
Magazyn VEGE
Joga – Joga.pl – życie w równowadze
I dzięki za wsparcie drukarni Studio 306 Sp z o.o.!
INFORMACJA PRASOWA DO POBRANIA:
Informacja prasowa