Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem

Dr Kshirsagar: „Opowiedz mi swój dzień, a powiem ci, czy jesteś zdrowy”.

Złe nawyki, takie jak opuszczanie posiłków, nieregularne ćwiczenia fizyczne upychane tam, gdzie znajdzie się wolna chwila, praca do późna w nocy i daremne próby nadrobienia straconego snu w weekend zaburzają nasz naturalny cykl. Z coraz liczniejszych badań nad chronobiologią wynika, że organizm ludzki jest niezwykle wrażliwy na wahania rytmu biologicznego. A wszystko odbywa się już na poziomie genetycznym.

Jeśli zaczniesz działać w zgodzie z naturalnym rytmem swojego organizmu, zamiast z nim walczyć, możesz stworzyć nowy harmonogram swojego dnia, dzięki któremu zyskasz lepsze zdrowie i odmienisz życie. Już niewielkie zmiany mogą przynieść ogromną różnicę – z łatwością będziesz kontrolować swoją wagę, sen, poziom stresu i wiele innych aspektów życia. Zlikwidujesz stany zapalne i pozbędziesz się toksyn. Od czego zacząć, jak to zrobić i o co w tym wszystkim właściwie chodzi, powie ci doktor Kshirsagar. Specjalista medycyny ajurwedyjskiej pomoże ci wykorzystać twój harmonogram dnia, aby wzmocnić rytm okołodobowy i odzyskać energię. Z jego książki dowiesz się:

jak odpowiednio dostroić codzienne nawyki, by ustalić najlepszy rozkład posiłków, snu i ćwiczeń,
jak w łatwy sposób oszacować, ile toksyn znajduje się w twoim ciele oraz jak je skutecznie usunąć,
jak dzięki odpowiedniej dla ciebie porze snu możesz zrzucić nawet 10 kilogramów,
jak skutecznie zmienić swój system odżywiania i co zrobić, by uniknąć pokus żywieniowych.

Ta książka, czerpiąca zarówno ze starożytnej wiedzy ajurwedyjskiej, jak i z najnowszych osiągnięć naukowych, otworzy ci oczy na wiele zaniedbywanych dotąd spraw i pozwoli zrzucić kilogramy, dobrze się wyspać, efektywniej ćwiczyć, zmniejszyć stres i zoptymalizować rozkład zajęć w ciągu dnia. Dzięki holistycznemu planowi dr. Suhasa Kshirsagara, uzupełnionemu o quizy diagnostyczne, masz w ręku wszystkie potrzebne narzędzia, aby wieść świadome i aktywne życie.

„Jeśli do tej pory borykałeś się z problemami zdrowotnymi, być może rzeczy, które robiłeś, wcale nie były złe, a jedynie pora ich wykonania była niewłaściwa. Książka dr. Kshirsagara to łatwa w zastosowaniu mieszanka starożytnej mądrości i współczesnej nauki. Nauczymy się z niej, jak żyć w zgodzie z własnym rytmem biologicznym, aby bez problemu odzyskać energię i dobry sen oraz zrzucić kilogramy”. – Alan Christianson, lekarz medycyny naturalnej, autor bestsellera „New York Timesa” The Adrenal Reset Diet.

„Książka dr. Kshirsagara ze względu na dogłębną wiedzę na temat chronobiologii i tego, jak wpływa ona na harmonogram dnia każdego z nas, wybiega w przyszłość i sprzyja ewolucji samoopieki”. – lek. med. Deepak Chopra.

„Coraz dobitniej uświadamiamy sobie, że najlepszym sposobem na zdrowe starzenie się i skuteczną obronę przed chorobami jest nabranie dobrych nawyków w zakresie snu, diety, ruchu fizycznego i radzenia sobie ze stresem. Ta książka porusza wszystkie te tematy! Wszystko zależy od wyborów, jakich dokonujesz każdego dnia!” – dr. n. med. Rudolph E. Tanzi, profesor z zakresu neurologii w Harvard Medical School, autor bestsellera Super Brain, Super Genes.

Suhas Kshirsagar (dr n. med. z dziedziny ajurwedy) to światowej sławy lekarz ajurwedyjski i nauczyciel tej dziedziny pochodzący z Indii. Jest dyrektorem Kliniki Leczenia Ajurwedyjskiego i Zdrowia Holistycznego w Północnej Kalifornii oraz autorem książki The Hot Belly Diet. Zdobył dyplom z zakresu medycyny ajurwedyjskiej, a następnie odbył trzyletni staż na prestiżowym Pune University, który ukończył z wyróżnieniem (doktorat z dziedziny ajurwedyjskiej medycyny chorób wewnętrznych). Jest doradcą i konsultantem w Chopra Center oraz członkiem kilku instytucji medycyny ajurwedyjskiej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ