“Uwolnij się od lęku. Autonomia ponad wszystko”. Wojciech Eichelberger & Katarzyna Miller
Wykład rozwija i uzasadnia tezę, że dążenie do szeroko rozumianej autonomii jest naturalnym, wrodzonym i fundamentalnym imperatywem rozwojowym człowieka we wszystkich fazach jego rozwoju i warunkiem jego samorealizacji. Katarzyna Miller zaś zwraca uwagę na to, że w naszym wychowaniu niezwykle często straszy się nas i karze. W związku z tym niezmiernie trudno jest nam uwolnić się od lęku. Niemniej istnieją sposoby, by sobie pomóc.
Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, trener, mentor, autor. 1973 współtworzy nowatorski Oddział Terapii i Rozwoju Osobowości – OTIRO. 1978 współtworzy Laboratorium Psychoedukacji. 1981- 1985 działacz podziemnego Komitetu Oporu Społecznego – KOS. 2004 tworzy Instytut Psychoimmunologii – IPSI, w którym nadal pracuje jako psychoterapeuta, trener, mentor i dyrektor programowy. Autor i współautor wielu książek popularyzujących psychologię wychowania, religii, antropologii i rozwoju ludzkiego potencjału. W latach 1997 – 1999 w TVP2 współtworzy talkshow “Okna”. 2005 w TVP Kultura prowadzi program “Nocny stróż”. Publikuje w “Gazecie Wyborczej”, “Rzeczpospolitej”, “Polityce”, “Więzi”, “Życiu Duchowym”, “Pulsie Biznesu”, “Zwierciadle”. Szkolenie, kursy i artykuły online: Positivelive.pl, Miastodzieci.pl, Wojciech Eichelberger.pl. Odznaczony Polonia Restituta.
Katarzyna Miller – znana i lubiana psycholożka. Charyzmatyczna, odważna, dowcipna i pogodna, ale też szczera do bólu. Psychoterapeutka z kilkudziesięcioletnią praktyką terapeutyczną. Filozofka, poetka i piosenkarka. Ukończyła psychologię i filozofię na UW. Treningu psychologicznego i prowadzenia psychoterapii uczyła się w Ośrodku Synapsis od prof. dr. hab. Kazimierza Jankowskiego, a następnie od rzeszy nauczycieli polskich i zagranicznych (w tym Carla Rogersa). Wykładowczyni na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Felietonistka miesięcznika „Zwierciadło”. Autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników, m.in.: “Chcę być kochana tak, jak chcę”, “Nie bój się życia”, “Kup kochance męża kwiaty”, “Być córką i nie zwariować”.
“Znaczenie ciała, umysłu, ducha w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych”. Dr Yair Maimon (wykład online)
Podczas tego wykładu przyjrzymy się wynikom badań, które wspierają koncepcję na której bazuje medycyna chińska a która zakłada jedność ciała, umysłu i ducha.
Ciało – poprzez zaznajomienie się z wynikami badań dowiemy się więcej o skuteczności stosowania ziół, odpowiedniej żywności oraz prowadzenia zdrowego stylu życia (poznamy 3 zioła, 3 produkty spożywcze i odpowiednie rekomendacje dotyczące stylu życia).
Umysł – poznamy mądrość jaka wynika z badań nad wyjątkowymi pacjentami i ich wzorcom myślenia.
Duch – przyjrzymy się badaniu pacjenta, który doświadczył radykalnej remisję.
Doktor Yair Maimon jest znaną na całym świecie postacią z zakresu medycyny integracyjnej i chińskiej, z ponad 30-letnim doświadczeniem klinicznym, akademickim i badawczym w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu.
Yair Maimon integruje komplementarną i zachodnią medycynę na swój unikalny sposób. Łączy szerokie tło stylów TCM z szerokim doświadczeniem klinicznym i dydaktycznym. Jego nauczanie jest jasne i inspirujące.
Kieruje integracyjnym centrum badawczym w jednym z wiodących szpitali w Izraelu. Opracował specjalny wgląd w diagnostykę i leczenie różnorodnych zaburzeń psychologicznych, autoimmunologicznych i nowotworów, który wywodzi się z głębokiego zrozumienia stosowania chińskiej medycyny w celu złagodzenia cierpienia i promowania leczenia. Opublikował kilka wybitnych artykułów naukowych dotyczących akupunktury i ziołolecznictwa.
Miał zaszczyt studiować osobiście u jednych z najlepszych nauczycieli na całym świecie. Ukończył szkoły w Anglii, Holandii, USA i Chinach. Dr Maimon ćwiczy i szkolił się w zakresie różnych metod medycyny chińskiej, takich jak: “5 elementów”, TCM, Stems and Branches, japońska akupunktura, chińska medycyna ziołolecznicza i badania nad starożytne teksty. Obejmuje to również specjalizację podyplomową w zakresie: pediatrii, ginekologii i onkologii.
Obecnie Yair Maimon jest dyrektorem Tal Center – integracyjnego centrum badań nad rakiem, instytutu onkologii – szpitala Sheba; Kierownik izraelskiego centrum badań w zakresie medycyny komplementarnej (NPO). Przewodniczący Międzynarodowego Kongresu Medycyny Chińskiej (ICCM). Kierownik integracyjnego centrum medycznego “Refuot”.
Były: dziekan i współzałożyciel największego kolażu TCM w Izraelu: “Medi-Cin”. Dyrektor programu medycyny chińskiej dla lekarzy na Uniwersytecie Bar Ilan. Wykładowca psychologii medycznej na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Kierownik komplementarnej jednostki medycyny w szpitalu w Tel Awiwie, zaangażowany w badania i leczenie hospitalizowanych i ambulatoryjnych pacjentów.
Dr Maimon poświęca się leczeniu pacjentów i łagodzeniu ludzkiego cierpienia. Inspiruje się głębokim zrozumieniem chińskiej medycyny. Ma głęboki wgląd w rozumienie bólu i uzdrawiania.
“Zdrowie zaczyna się w głowie”. Adrianna Sobol
W czasie wykładu opowiem o tym, dlaczego w procesie leczenia/profilaktyki chorób somatycznych tak bardzo ważny jest stan zdrowia psychicznego. Opowiem o podstawowych zasadach profilaktyki zdrowia, procesie ich wdrażania w życie zarówno osób zdrowych, jak i tych w terapii (w tym onkologicznej). Spotkanie będzie także okazją do wymiany doświadczeń na temat percepcji zdrowia w społeczeństwie oraz skuteczności zasad higieny emocjonalnej w życiu codziennym.
Adrianna Sobol – psychoonkolożka i wykładowczyni w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Szpitalu Onkologicznym LuxMed Onkologia w Warszawie. Współautorka książki “Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach” (Znak,2020). Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia. Występuje jako ekspertka w programach telewizyjnych, współtworzy akcje i kampanie społeczne, prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Stworzyła dwie platformy informacyjno-szkoleniowe online zdrowiezaczynasiewglowie.pl oraz wtrosceochoregopracownika.pl
“Jestem czułością – w jaki sposób czułość wpływa na umysł i ciało?”. Joanna Frejus
Po co nam, ludziom, czułość? Czym ona właściwie jest? Czy to ludzki wynalazek? Jaki ma ona wpływ na nasz rozwój? A co nam robi jej niedobór? O czułości z perspektywy psychologii i neuropsychologii opowie Joanna Frejus, psycholożka, psychoterapeutka, autorka profilu @omatkodepresja i podcastu Radio Czułość, prezeska Fundacji Czułość.
Joanna Frejus – psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. W swojej pracy koncentruje się na wspieraniu osób doświadczających kryzysów psychicznych, depresji, zaburzeń lękowych i potraumatycznych, szczególnie w okresie okołoporodowym (kobiet w ciąży i mam małych dzieci, kobiet z doświadczeniem poronienia) i ich bliskich. Wspiera też specjalistki i specjalistów: położne, doule, doradczynie laktacyjne, lekarki i lekarzy. Autorka instagramowego profilu o zdrowiu psychicznym w macierzyństwie @omatkodepresja i podcastu psychologicznego Radio Czułość. Prezeska Fundacji Czułość.
“Błędne koło czy efekt domina? Zależności między stresem, oddychaniem i układem nerwowym”. Lek. med. Elżbieta Dudzińska
Wszyscy chcemy osiągnąć wewnętrzną równowagę, próbujemy różnych metod i technik. Zdarza się jednak, że efekty tych działań nas nie satysfakcjonują. Dlaczego? Zrozumienie własnej fizjologii, wzajemnego wpływu i zależności między stresem, oddychaniem i Układem Nerwowym może dać odpowiedź.
Lek. med. Elżbieta Dudzińska Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu, Wydz. Lekarski.
Absolwentka podyplomowych studiów dla lekarzy z Medycyny Integralnej na Uniwersytecie Arizona w USA 2017. Ukończyła kursy technik oddechowych m.in. Metodą Buteyko, technik oddechowych Metody Wima Hofa oraz technik redukcji stresu MBSR. Zajmuje się terapiami oddechowymi i pomocą w przywracaniu prawidłowego, fizjologicznego sposobu oddychania. Udziela porad lekarskich, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. Pracuje na część etatu w Instytucie Reumatologii w Warszawie www.treneroddechu.com
“Poruszyć nieporuszalne. Wsparcie ciała w depresji”. Marzena Barszcz
W trakcie spotkania opowiem o psychosomatycznym rozumieniu osobowości depresyjnej i obniżonym nastroju jako zwiastunie samej depresji. Przedstawię, jak manifestuje się ona w ciele i wpływa na jego aktualne funkcjonowanie. I właśnie z perspektywy ciała i jego zasobów wskażę kierunki, jak można sobie pomóc i krok po kroku zawracać w stronę żywotności.
Marzena Barszcz – psychoterapeutka, trenerka międzynarodowa i superwizorka Florida Society for Bioenergetic Analysis, terapeutka manualna, fizjoterapeutka. Ukończyła szkolenia psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Grupowej “Rasztów” oraz szkolenie Intensywnej Krótkoterminowej Terapii Dynamicznej. Otworzyła i jest też dyrektorką szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie Analizy Bioenergetycznej afiliowanego przez Florida Society for Bioenergetic Analysis w Polsce. Autorka książki i audiobooka „Psychoterapia przez ciało”.
“Świadomość oddechu – flow oddech praktyka”. Martin Petrus
Sesja, podczas której będziemy mogli doświadczyć pracy z oddechem. Jest to wspólna medytacja, która pozwoli nam lepiej zrozumieć mechanikę oddychania oraz procesy jakie w tym czasie zachodzą. Dowiemy się jaki wpływ na nasz organizm ma przyśpieszony i zwolniony oddech oraz co daje świadome zatrzymanie oddechu. Ten warsztat jest doskonałą okazją, żeby osobiście odczuć jak zmiana sposobu oddychania może wpłynąć na nasze samopoczucie.
Martin Petrus – trener technik oddychania, nauczyciel jogi i instruktor freedivingu. Jego przygoda z technikami oddechowymi zaczęła się kiedy poznał Wima Hofa. Wtedy nauczył się jak za pomocą świadomego oddychania można wpłynąć na stan mentalny i przełamać blokady emocjonalne. W tym samym czasie uczył się się fizjologii oddychania od założyciela Oxygen Advantage Patrick’a McKeown’a. Łączy podejście naukowe z duchowym studiując techniki Integrative Breathwork. Pracuje ze sportowcami używając połączenia ekspozycji na zimno, nowoczesnych technik treningu hipoksji oraz tradycyjnych ćwiczeń Pranayama. Freediving odgrywa ważną rolę w życiu Martina. Spędza dużo czasu w wodzie trenując, ucząc oraz startując w zawodach.
“The Well Gardened Mind – Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”. Sue Stuart-Smith (wykład online)
Ogród jest często postrzegany jako azyl, miejsce zapomnienia o doczesnych troskach, oderwanie od „prawdziwego” życia. Ale kiedy kładziemy ręce na ziemi, łączymy się z cyklem życia w przyrodzie, w którym po zniszczeniu i rozpadzie następuje odrodzenie i odnowa. Opierając się na powrocie dziadka z I Wojny Światowej, obsesji Zygmunta Freuda na punkcie kwiatów i wywiadach z ludźmi zaangażowanymi w projekty ogrodnicze w więzieniach, szpitalach i w społeczności, dr Stuart-Smith omówi, w jaki sposób ogrodnictwo może odpowiedzieć na głębokie potrzeby egzystencjalne, i przedstawi wnioski z ostatnich badań wykazujące, że kontakt z naturą łagodzi objawy lęku, stresu i depresji.
Sue Stuart-Smith, wybitna psychiatra i psychoterapeutka, ukończyła literaturę angielską na Uniwersytecie w Cambridge, zanim zaczęła kształcić się jako lekarka. Przez wiele lat pracowała w National Health Service*, stając się wiodącym klinicystą psychoterapii w Hertfordshire. Obecnie wykłada w The Tavistock Clinic w Londynie i pracuje dla DocHealth, organizacji non-profit, która pomaga lekarzom cierpiącym na stres i wypalenie zawodowe. Jest żoną Toma Stuarta-Smitha, słynnego projektanta ogrodów. Przez ponad trzydzieści lat razem stworzyli wspaniały ogród Barn Garden w Hertfordshire. Jej książka, The Well-Gardened Mind, została opublikowana w 2020 roku i stała się bestsellerem Sunday Times oraz książką roku Timesa i Sunday Times. Od tego czasu została przetłumaczona na siedemnaście języków.
*NHS – Brytyjski NFZ
“Dzieci i ich emocje – jakie mają znaczenie przy ich leczeniu?”. Dr Joanna Gzik
Dlaczego holistyczne podejście odgrywa tak ogromną rolę w terapii najmłodszych?
Dr Joanna Gzik – lekarz pediatra, homeopatka. Przez wiele lat leczyła w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie oraz w przychodni rejonowej. Dzisiaj przyjmuje w dwóch prywatnych placówkach medycznych, a w swojej praktyce łączy tradycyjne sposoby leczenia z homeopatią oraz akupunkturą i masażem bańką chińską. Prowadzi wykłady dla lekarzy z zakresu homeopatii.
“Jak budować uważność u dzieci?”. Beata Kamińska-Suchanek
Uważność (ang. mindfulness) może mieć ogromny wpływ na dzieci. Czy zatem wystarczy wprowadzić uważność do planu lekcji w przedszkolu, szkole? Co dziś wiemy o wpływie uważności na dzieci – ciało, umysł, psychikę, dobrostan, odporność na podstawie badań naukowych oraz własnej praktyki? Praktyczny wykład o tym co może wnieść do życia młodych ludzi uważność i o tym, jak zacząć wprowadzać jej elementy już dziś.
Beata Kamińska-Suchanek – psycholożka dzieci i młodzieży, certyfikowana trenerka oraz superwizorka w Metodzie Eline Snel (mindfulness dla dzieci i nastolatków “Uważność i spokój żabki”) i certyfikowana trenerka mindfulness dla dorosłych w podejściu MBLC. Prowadzi kursy mindfulness dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Fundacji O. Mindfulness dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zdrowiu, rozwoju i edukacji. Łączy wiedzę psychologiczną z praktyką uważności. Pierwszy kurs uważności odbyła w 2014 roku i od tego czasu regularnie praktykuje, uczestniczy w odosobnieniach oraz kursach pogłębiających. W Academy for Mindful Teaching (Eline Snel, Holandia) prowadzi rozmowy kwalifikacyjne do kursów nauczycielskich mindfulnes dla dzieci i młodzieży oraz superwizje dla przyszłych i już certyfikowanych trenerek/ów w Metodzie Eline Snel.