5. Kongresu Medycyny Integralnej. Świat w pełni zdrowia (9 marca 2024r.)

Czy można być w pełni zdrowia nie troszcząc się o świat? Tematem 5. Kongresu Medycyny Integralnej „Bądź w pełni zdrowia” Fundacji Małgosi Braunek Bądź i Fundacji Legii będzie zdrowie w kontekście połączeń wewnątrz nas i tych na zewnątrz – z innymi, ze środowiskiem, z otaczającą naturą, światem. Współorganizatorem 5. edycji Kongresu jest Fundacja Legii, a partnerem merytorycznym Instytut Psychoimmunologii IPSI.

W integralnym podejściu do zdrowia trzy podstawowe aspekty funkcjonowania – ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają. Troska o zdrowie powinna zatem obejmować każdy z nich. Wspierające relacje społeczne i regularny kontakt z naturą, to kolejne (obok diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, jakościowych relacji, równowagi psychicznej i pracy nad redukcją stresu) filary, bez których w holistycznym postrzeganiu nie możemy mówić o pełni zdrowia.

Nasze zdrowie zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym kształtowane jest wyborami jakie codziennie podejmujemy na poziomie indywidualnym, społecznym i środowiskowym. Podejście prospołeczne i proekologiczne w tym kontekście zyskuje nowe znaczenie.

Nierozerwalny i wzajemnie zwrotny związek ze społeczeństwem, środowiskiem i naturą, to dzisiaj temat, bez którego nie możemy mówić o budowaniu zdrowia w sposób prawdziwie integralny. Czy można być w pełni zdrowia nie troszcząc się o świat?

5. Kongres Medycyny Integralnej. Świat w pełni zdrowia.
Kongres będzie okazją, by spojrzeć z szerszej perspektywy, zauważyć siebie jako część większej całości i jednocześnie dowiedzieć się, jak aktywnie działać wobec dotykających nas kryzysów (ekologicznego, społecznego, psychologicznego i zdrowotnego).

• Jak mądrze i naprawdę kompleksowo budować zdrowie? Co brać pod uwagę? Dlaczego ekologia ma tak ogromne znaczenie w budowaniu zdrowia?
• Co składa się na równowagę wewnętrzną i zdrowie psychiczne? Jak je wspierać w sposób, który bierze pod uwagę szeroko pojmowany ekosystem?
• Dlaczego aktywna, społeczna postawa jest dzisiaj tak ważna? Jak społeczna odpowiedzialność może przełożyć się na większy dobrostan na poziomie indywidualnym?
• Jakie jakości wyróżnia wspierające nas otoczenie? Jak je uważnie obserwować? Co możemy zrobić by aktywnie dbać o środowisko?
• Jaki jest związek między ekologią, świadomymi wyborami konsumenckimi, a dobrostanem człowieka?

Dlaczego ten temat jest dzisiaj tak kluczowy dla naszego zdrowia?
Podczas nadchodzącego 5. już Kongresu będziemy przyglądać się sposobom na budowanie zdrowia i równowagi wewnętrznej w sposób, który nie jest oderwany od kontekstu, w którym funkcjonujemy. Przyjrzymy się ekopsychologii – najnowszej dziedzinie psychologii oraz światowym trendom terapeutycznym. Poruszymy temat szeroko pojmowanej pracy z traumą. Będziemy brać pod uwagę połączenia, zależności i symbiozę między nami, a środowiskiem naturalnym. Dowiemy się, dlaczego ekologia i zrównoważony rozwój są kluczowe zarówno dla przyszłości naszego zdrowia jak i zdrowia planety. Dowiemy się, jak regularny kontakt z naturą może wzmocnić nasz własny dobrostan, odporność i umiejętność funkcjonowania w dynamicznie zmieniającym się świecie kryzysu klimatycznego, pandemii, antropocenu (epoki zmian środowiskowych dokonanych na Ziemi przez działalność człowieka). Co konkretnie robić, by wspierać środowisko, wzmacniać więzi i nasz własny dobrostan?

Do kogo kierowany jest Kongres?
Kongres jest wydarzeniem dla wszystkich poszukujących rzetelnych informacji z zakresu nowoczesnej profilaktyki, zainteresowanych zdrowym stylem życia. Osób, dla których „zdrowie świata”, w którym żyjemy nie jest obojętne, w tym dla aktywistów_ek, edukatorów_ek, naukowców_czyń. Osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat komplementarnego podejścia do zdrowia, medycyny integralnej oraz ekopsychologii.

Osób chorych na nowotwory i choroby przewlekłe (cywilizacyjne) – z poczuciem zagubienia, lęku i braku szerszej wiedzy na temat różnych metod wspierania leczenia. Bliskich chorych na nowotwory i choroby przewlekłe – z poczuciem niewiedzy, bezradności i nieumiejętności wsparcia chorych. Środowiska medycznego – specjalistów_tki i lekarzy_ek, terapeutów_ek.

PROGRAM W PDF

Troska o siebie to również troska o świat, w którym żyjemy. Weź udział w 5. edycji Kongresu i dowiedz się, jak być w pełni zdrowia.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ