Lasoterapia Celestynowskich Lasów i Bagien. Zaproszenie na spacer

Lecznicze i prozdrowotne działanie przestrzeni leśnej na organizm jest udowodnione naukowo. W drzewostanie Lasów Celestynowskich ok. 80% stanowią sosny, które mają szczególne właściwości. Ich lotne olejki eteryczne poprawiają stan dróg oddechowych, a spacer po borach sosnowych obniża ciśnienie, wzmocnia odporność, a wraz z towarzyszącym mu nieustannym śpiewem ptaków i zapachem igliwia, działa kojąco i daje poczucie totalnej harmonii.
Nasz spacer rozpocznie się na parkingu Dworca PKP w Celestynowie, skąd przejdziemy traktem leśnym do niewielkiego urokliwego śródleśnego torfowiska pod nazwą Goździkowe Bagno, przez które prowadzi wygodna, drewniana kładka. Jest ono objęte europejskim programem ochrony Natura 2000. Wśród wielu unikatowych, bagiennych roślin występuje tu rzadka, owadożerna rosiczka okrągłolistna oraz wiele gatunków zwierząt, płazów i liczne ptactwo.
Z Goździkowego Bagna wkroczmy na pobliską wydmę śródlądową, którą przejdziemy wzdłuż ścieżki rekreacyjnej w stronę Rezerwatu Przyrody Bagno Bocianowskie. Wśród starych borów sosnowych poćwiczymy techniki pogłębionego oddychania, uważności, świadomego doświadczania lasu wszystkimi zmysłami.
Obejdziemy niezwykle urokliwe, dramatyczne w krajobrazie drzew zatopionych w wodzie jezioro zwane Gołym Bagnem i tam zatrzymamy się na małą przerwę, aby odpocząć w leśnym otoczeniu z pięknym widokiem w tle, posłuchać o florze i faunie rezerwatu oraz się posilić. Znad jeziora wejdziemy na piękną, zalesioną wydmę, z której rozciąga się malowniczy widok w dół na las i bagno. Dalej, idąc nieoczywistymi ścieżkami i szlakami leśnymi, powrócimy powoli na szlak wiodący w stronę miejsca zbiórki (trasa jest zamknięta w pętlę).
Dystans ok. 8 km.
Czas spaceru – 3 godz.
Wskazane są wygodne, zakryte buty, zabezpieczenie przeciwko komarom oraz zabranie ze sobą wody i małej przekąski.
Wycieczka jest bezpłatna.
Spacer organizowany we współpracy z Fundacją „Świadomi Życia”, poprowadzi Anna Nalazek, przewodnik PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, członkini Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka, promotorka leśnych wędrówek.
Zgłoszenie udziału: karolina@swiadomizycia.pl, agnieszka.zakrzewska@fundacjabadz.pl
Informacje także na Facebooku Fundacji TU.
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ