Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury

Inspirująca i krzepiąca opowieść wybitnej psychoterapeutki i zapalonej ogrodniczki o uzdrawiającym wpływie przyrody na nasze życie. „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury” autorstwa Sue Stuart-Smith już w księgarniach i jako audiobook. Polskie tłumaczenie przygotowała Dorota Pomadowska, w audiobooku usłyszymy Orinę Krajewską. Premiera 7 kwietnia 2021.

O ogrodach myślimy często jak o schronieniu, miejscu, w którym można zapomnieć o troskach całego świata i uciec od „prawdziwego” życia. Ale to wcale nie jest ucieczka. Gdy nasze ręce zanurzają się w ziemi, gdy w niej grzebiemy, sadzimy, pielimy, zbieramy plon jesteśmy tak blisko esencji życia jak w żadnej innej naszej aktywności. Włączamy się w naturalny cykl życia, w którym zniszczenie i rozkład są zawsze zapowiedzią odrodzenia i odnowa. Dlatego uprawa ogrodu, ogródka, nawet doniczki może być głębokim, odnawiającym przeżyciem – mówi nam Sue Stuart-Smith. Jej fascynująca książka „Kwitnący umysł” przedstawia nowe spojrzenie na siły natury, która może zmienić ludzkie życie. Łącząc osobistą pasję ze współczesną neuronauką, psychiatrią i historią ogrodów, pokazuje, jak uprawiając rośliny oraz utrzymując intensywny, fizyczny kontakt z naturą możemy odnaleźć możemy lepszych, zdrowszych, pełniejszych i szczęśliwszych siebie.

Najmądrzejsza książka, jaką czytałem od wielu lat. O wiele więcej niż książka ogrodnicza, o wiele więcej niż poradnik psychologiczny. To całkowicie przekonująca opowieść o tym, jak poprzez naturę niespokojne umysły mogą odbudować się na nowo, odzyskując nadzieję i wiarę w siebie. Gorąco polecam.  – Stephen Fry 

Sue Stuart-Smith z pasją snuje opowieść, w której osobiste relacje ludzi, których natura przywróciła życiu, przeplatają się z badaniami naukowymi, dowodzącymi, że kontakt z naturą jest o wiele ważniejszy dla naszego funkcjonowania, niż się nam wydaje. „Kwitnący umysł” to niezbędna i praktyczna książka nie tylko dla tych, którzy już stworzyli i pielęgnują własne ogrody, ale także fascynująca lektura dla osób poszukujących satysfakcjonującego życia.

„Ogród daje bezpieczną fizyczną przestrzeń, która pozwala wzmocnić umysł i zapewnia ciszę, dzięki której możemy usłyszeć własne myśli. Im bardziej zagłębiamy się w pracę fizyczną, tym bardziej czujemy się wewnętrznie wolni i zyskujemy przestrzeń, by uporządkować i przepracować swoje emocje. Teraz traktuję uprawianie ogrodu jako sposób na wyciszenie i odciążenie umysłu. Jakimś sposobem ten szum sprzecznych myśli w mojej głowie oczyszcza się i uspokaja, w miarę jak moje wiadro napełnia się chwastami. Pomysły znajdujące się w stanie uśpienia wychodzą na powierzchnię, a myśli, które nie były jeszcze uformowane, łączą się w całość i nieoczekiwanie nabierają kształtu. W takich chwilach mam poczucie, jakbym wykonując te wszystkie prace fizyczne, jednocześnie uprawiała ogród własnego umysłu. Zrozumiałam, że tworzenie i pielęgnowanie ogrodu może pociągać za sobą głębokie procesy egzystencjalne. Wobec tego zadałam sobie pytania, W jaki sposób uprawianie ogrodu wywiera na nas wpływ? W jaki sposób może nam pomóc znaleźć albo odnaleźć na nowo nasze miejsce w świecie? XXI wiek przyniósł nam stale rosnącą liczbę przypadków depresji, stanów lękowych oraz innych zaburzeń psychicznych. Na dodatek nasze życie staje się coraz bardziej zurbanizowane i zależne od nowych technologii. W obliczu tych wyzwań zrozumienie, że uprawianie ogrodu na wiele sposobów wpływa na nasz umysł, może mieć większe niż kiedykolwiek znaczenie”.

Tekst na postawie materiałów promocyjnych Wydawnictwa Agora.
Kup książkę TU.
Kup audiobook TU.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ