Lasoterapia w Górach Ponurzyckich

Spotykamy się o godz.10:00 nad Żółwim Stawem we wsi Regut (k/Celestynowa), przy ul. Turystycznej (dojazd autem lub do stacji PKP Celestynów, skąd będziemy starać się pomóc w dotarciu na miejsce).

Zgłoszenia: agnieszka.zakrzewska@fundacjabadz.pl

Stąd przejdziemy pięknym borem sosnowym w stronę Ponurzycy, jednej z najpiękniejszych wsi na Mazowszu, położonej wśród dolin i wzgórz, zwanych Górami Ponurzyckimi, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie rezerwatu Czarci Dół. Przez ten pofalowany teren płynie urokliwa struga Ślepota, a Góry Ponurzyckie (140 m n.p.m.), stanowią wspaniałe punkty widokowe.

We wsi znajduje się wiele malowniczych chałup krytych strzechą, drewniana Stara Szkoła, liczne kapliczki i przydrożne krzyże związane z lokalnymi legendami, tworzącymi niezwykły klimat tego miejsca. W tutejszych lasach można będzie spotkać liczne pomniki przyrody, w tym dęby i 400 letnią lipę.

W drodze będziemy trenować techniki pogłębionego oddychania, uważności, pełnego doświadczania lasu i otoczenia wszystkimi zmysłami, uzdrawiającego kontaktu ze sobą i z naturą.
Na relaksujący odpoczynek, kawę i domowe ciasto zatrzymamy się w gościnnej kawiarni Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Szkole w Ponurzycy (prosimy mieć przy sobie jakąś małą gotówkę). Do miejsca spotkania wrócimy pięknym leśnym wąwozem wzdłuż Ślepoty (trasa ma charakter pętli).

Początek wycieczki: godz.10:00, przy Żółwim Stawie w Regucie, ul. Turystyczna.
Dystans: 10-12 km.
Czas: ok. 4 godzin.

Wycieczkę poprowadzi Anna Nalazek – przewodniczka po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, promotorka lokalnej przyrody.

Rekomendujemy wygodne, kryte buty (będziemy chodzić po piaszczystych drogach i leśnych ścieżkach), zabezpieczenie się repelentami na owady oraz zabranie ze sobą napoju i małej przekąski.

Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Współorganizatorami są Fundacja „Świadomi Życia” oraz Fundacja „Małgosi Braunek „Bądź”.