Naturoterapia. Zaproszenie na wędrówkę na Bagno Całowanie

Jak już dawno udowodniono, przebywanie wśród natury ma działanie prozdrowotne i lecznicze.
Rozległe przestrzenie, kwitnące łąki aż po horyzont, dziki las z mrocznymi taflami wody pod kładkami, piaszczyste wydmy jak nie z tej bajki, cisza wśród której słychać tylko nieustający koncert ptasi – to wszystko oferuje nam Bagno Całowanie – największe bagno niskie na Mazowszu, niezwykle różnorodne przyrodniczo…

Spacer po tym pięknym terenie, niezależnie czy w blasku słońca czy pod pochmurnym niebiem, daje poczucie głębokiego odprężenia, relaksu, dystansu do codziennych spraw, ukojenia, wewnętrznej harmonii i łączności z naturą – także naszą własną.

Zgłoszenia: agnieszka.zakrzewska@fundacjabadz.pl

Przy zapisach prosimy o zgłaszania potrzeby ew. transportu z Warszawy.

Spotykamy się przy OSP w Podbieli (transport na miejsce we własny zakresie autem, osoby potrzebujące transportu z Warszawy proszone są o zgłoszenie, postaramy się pomóc i połączyć grupy), skąd przejdziemy do wieży widokowej, z której można będzie podziwiać piękną panoramę bagna, przespacerujemy się kładką wgłąb kwitnących, letnich łąk, a następnie udamy się na Górę Pękatka, wydmę, która jest światowej klasy stanowiskiem archeologicznym i miejscem pierwszych osadników na Mazowszu – łowców reniferów. Na trasie miniemy dwa malownicze stawy rybne.

W drodze powrotnej zwiedzimy bardziej dziką, leśną część bagna wraz z jeziorem potorfowym, stanowiącą fragment ścieżki zwanej “13 błota stóp”.
W czasie naszej wędrówki będziemy praktykować uważność, doświadczać bogactwa i różnorodności natury wszystkimi zmysłami, zrobimy też przerwę na wydmie na krótką chwilę kontemplacji w ciszy. Wycieczkę zakończymy przy OSP w Podbieli.

Wskazane jest sportowe, kryte obuwie, ochrona przed owadami i słońcem, zabranie napojów i małej przekąski.

  • Dystans: ok. 8 km.
  • Czas trwania wycieczki: ok. 4 godz.
  • Wycieczka jest bezpłatna.

Prowadzenie: Anna Nalazek, przewodniczka PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, członkini Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka, miłośniczka lokalnej przyrody, a szczególnie bagien.

Współorganizatorami wędrówki są Fundacja “Świadomi Życia” oraz Fundacja “Małgosi Braunek “Bądź”. Link do wydarzenia na Facebooku TU.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ