Pomoc dla Ukrainy – podsumowanie, lipiec 2022

Drodzy,

Fundacja Małgosi Braunek “Bądź” wraz z kolektywem Blyzkist przy wsparciu wielu przyjaciół, od wybuchu wojny w Ukrainie do dziś, aktywnie zbiera środki na zakup leków i środków medycznych do szpitali w Ukrainie. Działamy w porozumieniu z wolontariuszami Sił Zbrojnych i Obrony Terytorialnej Ukrainy, którzy w imieniu konkretnych szpitali aktualizują listy potrzeb leków i sprzętu medycznego niezbędnych do ratowania życia. 

Jesteśmy również w kontakcie z organizacjami pozarządowymi po stronie Ukraińskiej, dzięki którym rzeczy trafiają do najbardziej potrzebujących. Do tej pory największą pomoc zorganizowaliśmy dla szpitala wojskowego w Czerniowcach i szpitala Veterans Base Home w Kijowie.

Niestety, wojna w Ukrainie nadal trwa. Zarówno pomoc humanitarna, jak i ta kierowana do uchodźców i uchodźczyń przebywających w Polsce jest bardzo potrzebna, a zasoby finansowe Fundacji nie pozwalają już nam na kontynuowanie jej na tak wysokim poziomie jak w marcu, kwietniu i maju.

Liczba przekazywanych w czerwcu darowizn na rzecz zaopatrzenia szpitali w Ukrainie gwałtownie spadła. Ze środków jakie nam pozostały jesteśmy w stanie wysłać jeszcze jeden transport.

Niemniej, nadal pozostajemy w kontakcie z naszymi przyjaciółmi w Ukrainie, wiemy jak bardzo pomoc jest tam nadal potrzebna. Działamy też na miejscu w Warszawie, rozwijając program dedykowany integracji i pomocy potrzebującym w Polsce – Bądźmy Blisko I Будьм близько. O czym więcej poniżej. 

Jeśli ktoś z Was chciałby TERAZ wesprzeć nas darowizną będziemy wdzięczni za każdą wpłatę na konto fundacji, z dopiskiem “Ukraina”:

FUNDACJA MALGOSI BRAUNEK BADZ

69 1090 1870 0000 0001 5032 4816

Nasze stałe działania może też wspierać od niedawna na Patronite.pl

Łącznie, od marca br. do dziś udało nam się wysłać do Ukrainy pomoc o wartości:

 • ponad 600 tysięcy złotych;
 • z czego 430 tysięcy zebraliśmy w formie darowizn finansowych, dzięki którym mogliśmy zorganizować w sumie 15 transportów do Ukraińskich szpitali, kupić sprzęt medyczny, leki oraz sprzęt do szybkiej chirurgii potrzebny do ratowania życia;
 • reszta przyszła do nas bezpośrednio w formie darowizn rzeczowych. 

Ale to nie wszystko! Wielkie potrzeby i ogromne zaangażowanie członków Fundacji i przyjaciół z Polski i zagranicy, sprawiły, że współorganizowaliśmy również:

 • transport 4 tirów z wyposażeniem medycznym i innym, które trafiły do Modlina a stamtąd do szpitali i innych potrzebujących;
 • pomoc w transporcie leków i żywności dla diabetyków;
 • specjalną pomoc dla poszkodowanych żołnierzy w bezpośrednim zagrożeniu życia. Zakupione przez nas leki pomogły uratować ich zdrowie i życie;
 • wsparcie w transporcie leków i specjalistycznych środków ze Stanów Zjednoczonych, które za pośrednictwem naszej Fundacji przekazał Father Ron Schmidt. Przy wsparciu Michelle Noordhof i organizacji MEDAT w drodze są dwie palety leków i specjalistycznych środków wartych w sumie 15 000 $ szpitalowi Terebovlya Central District Hospital;
 • obecnie pomagamy w zakupie materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji sprzętu do ratowania życia, który będzie produkowany w Ukrainie.

W marcu i kwietniu zorganizowaliśmy także 2 duże spotkania fundraisingowe, biorąc pod uwagę ogromne potrzeby głównie kobiet i dzieci z Ukrainy, przebywających obecnie na terenie Polski. Już podczas kwietniowego spotkania przygotowaliśmy i przedstawiliśmy projekt długoterminowych działań wspierających i integrujących na rzecz uchodźców i uchodźczyń, który spotkał się z dużym uznaniem i poparciem.

Obecnie z ogromnym zaangażowaniem i nadzieją pracujemy nad pozyskaniem środków na wspieranie właśnie naszych działań na miejscu. Chcemy by statutowe działania Fundacji związane z poprawą stanu zdrowia i edukacją łączyły się z działaniami na rzecz integracji i wsparcia osób uchodźczych w potrzebie. 

Chcemy stworzyć miejsce w Warszawie, w którym zajęcia i spotkania będą wspierały poczucie bezpieczeństwa i solidarności. I dlatego prosimy Was o pomoc! Uruchomiliśmy nasz profil na Patronite, z myślą przede wszystkim o wynajęciu przestrzeni do naszych działań.

Dzięki Waszym stałym wpłatom będziemy mogli swobodnie spotykać się w fizycznej przestrzeni, organizować solidarnościowe spotkania, grupy wsparcia i integrując się zarówno na poziomie działań dedykowanym osobom uchodźczym jak i wszystkim potrzebującym wsparcia

Korzystając z gościnności “Otwartego Jazdowa” od czerwca do końca sierpnia br. tymczasowo spotykamy się w ogrodzie jazdowskiego domku 10/2 z programem “Bądźmy Blisko I Будьм близько”. 

Ten wakacyjny projekt Fundacja współtworzy z kolektywem Blyzkist. W jego ramach oferujemy:

 • raz w tygodniu bezpłatne zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci od 3 do 12 lat z Polski i Ukrainy (z tłumaczem języka ukraińskiego);
 • przez cały okres wakacji bezpłatne konsultacje psychologiczne online w języku ukraińskim;
 • Integracyjne, niedzielne cykliczne gotowanie połączone z poznawaniem kultury Ukrainy – Gotuj, jedz, poznawaj! I Готуй, їж, знайо!

Więcej o projekcie TU.

Mamy nadzieję i już planujemy kontynuowanie projektu również jesienią br. Jednak potrzebujemy finansowego wsparcia, aby opłacić wynajem przestrzeni, animatorów, tłumaczy, psychologów i koordynatorów. Organizacja takiego projektu bez zewnętrznych dotacji i darowizn jest poza możliwościami naszej Fundacji, tym bardziej że nadal kontynuujemy naszą działalność związaną z edukacją, wsparciem i osób chorych onkologicznie.

Dlatego z serca i niezmiennie prosimy Was o pomoc i wsparcie finansowe. Najmniejsza darowizna na konto Fundacji, wykupiona subskrypcja na Patronite, przelew z zakładki “Wesprzyj nas” na fundacjabadz.pl pomogą nam działać dalej. 

Nigdy się na was nie zawiedliśmy, wiemy że i tym razem będzie podobnie.

Wszystkie nasze działania do śledzenia: Facebooku, Instagramie.

W tekście podsumowującym naszą akcję, nie może zabraknąć podziękowań dla osób i instytucji bez których, nic o czym piszemy wyżej nie mogłoby się wydarzyć. A zatem dziękujemy:

 • Wszystkim prywatnym Darczyńcom, którzy zaufali nam i od lutego przekazywali swoje środki na pomoc. Dziękujemy za każdą darowiznę!
 • Dziękujemy członkom, przyjaciołom Fundacji Małgosi Braunek “Bądź”, ich rodzinom za bezkresne zaangażowanie w pomoc oraz pracownikom i wolontariuszom zgromadzonym wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, z którymi od wybuchu wojny do maja wspólnie prowadziliśmy akcję pomocową. Pragniemy szczególnie ukłonić się i wyróżnić: Coco Kate, Tarasa Gembika, Joannę Jakubowicz, Kaję Kusztrę, Orinę Krajewską, Sonię Kieryluk, Anitę Nowińską, Krzysztofa Nowińskiego, Marię Nowakowską, Julianę Zagurską, Tetianę Skrypnyk.
 • Dziękujemy Zen Peacemakers i wszystkim darczyńcom z White Plum Sangha za ogromne wsparcie finansowe dla naszych działań. ROKPA INTERNATIONAL dziękujemy za przekazane dary rzeczowe.
 • Firmie transportowej Riders Express, za to że zawsze mogliśmy na nich liczyć. Byli z nami i są od pierwszego transportu leków i sprzętu medycznego do Ukrainy. 
 • Punkom, którzy w warszawskim klubie Pogłos podczas “Punk dla Ukrainy fest. 1 i 2” (13 marca i 9 kwietnia) sprzedając bilety i gadżety, zebrali i przekazali nam jako darowiznę na rzecz pomocy Ukrainie ponad 17 tys zł. 
 • Klubowi Smolna za zbiórkę pieniędzy podczas “Smolna & Fundacja „Bądź” for Ukraine”, imprezy zorganizowanej 3 czerwca br. 
 • Dziękujemy Podróżnych Ugościć, Antkowi Mantorskiemu, Grupie Granica, Teatrowi Lesi, Fundacji Chlebem i Solą, za niezastąpioną pomoc w transporcie i współdziałanie w najtrudniejszych momentach. 
 • Firmie Adyen za darowizny rzeczowe w postaci staz medycznych (specjalistyczne opaski zaciskowe) o wartości 20 tysięcy złotych.

TEKST PODSUMOWANIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

TEKST PROJEKTU W JĘZYKU ANGIELSKIM 

Zdjęcia z zajęć Bądźmy Blisko I Будьм близько – Bartek Karczmarek, dziękujemy!

Grafiki projektu Kaja Kusztra, dziękujemy!

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ