Poco a Poco – dla kogo ta praktyka oddechowa?

Poco a Poco w języku Hiszpańskim oznacza “powoli powoli” lub “krok po kroku”. To łagodna, delikatna i życzliwa wobec nas samych praktyka oddechowa oraz formy medytacji inspirowane mindfulness oraz Integral Zen.

Oddech jest z nami przez cały czas, od pierwszego wdechu gdy się rodzimy towarzyszy nam w każdym momencie: zarówno w chwilach głębokiego relaksu jak i momentach gdzie pojawia się stress i napięcie. Towarzyszy nam podczas snu i na jawie.

W ramach spotkań Poco a Poco praktykujemy pracę z pasywnym i aktywnym oddechem by znaleźć balans pomiędzy układami nerwowymi: współczulnym i przywspółczulnym, innymi słowy bo znaleźć balans pomiędzy aktywacją oraz głęboką, świadomą relaksacją w której jesteśmy w pełni obecni.

Oddech może być widziany jednocześnie jako nasz przewodnik oraz jako narzędzie którego możemy użyć w dowolnym momencie w ciągu dnia by zrelaksować się lub nabrać więcej energii.

Praca z oddechem stanowi też zaproszenie by połączyć się w pełni ze swoim ciałem. Nauczyć się wsłuchiwać się w mądrość jaką nasze ciała chcą nam przekazać. Jest to także przestrzeń otwarcia się na wszelkie emocje, które obecne są dla nas w danym momencie oraz na wgląd: ujrzenie jakiejś sytuacji w naszym życiu pod zupełnie nowym kontem.

Pracujemy z pasywnymi lub aktywnymi praktykami oddechu.

Pasywny oddech oznacza obserwację oddechu. Jest to zaproszenie by zobaczyć jak ma się nasz oddech teraz. Czy jest regularny, czy raczej przerywany? Jak długi jest wdech i wydech a także jak głęboko sięga nasz oddech. Czy zasila całe płuca, brzuch; czy sięga aż do przepony. Pracując ze świadomą obserwacją oddechu otwieramy na ten moment, to co jest teraz.

Pracując z aktywnym oddechem możemy wybrać formę praktyki która poprowadzi nas w kierunku głębokiej relaksacji, wglądu, otwarcia na emocje oraz na mądrość płynącą z naszego ciała lub do aktywacji jeśli czujemy potrzebę by pozyskać energię do działania.

Pracując z oddechem otwieramy się na praktykę bycia w teraz.

Nasz umysł ma pewną tendencję by poprzez bieżące, codzienne myśli zabierać nas z teraz kierując nas w przyszłość lub pozostawiając nas w przeszłości. Oddech pomaga nam w powrocie do tego momentu. Do teraz. Do tego wdechu i do tego wydechu, do tych emocji które są z nami oraz do tego co odczuwamy w ciele w danym momencie. Zaznaczę jednocześnie, że umysł i myśli są też w praktyce bardzo mile widziane – kreatywny umysł który ma co chwila nowy pomysł – praktyka Poco a Poco jest zaproszeniem by rozpoznać że myśli są jednym z pól z którymi możemy pracować otwierając się jednocześnie na pracę z innymi polami; z oddechem, emocjami, ciałem i pozostałymi zmysłami.

Podczas praktyk oddechowych zapraszam też często do tego by odpuścić wszelkie oczekiwanie i pozwolić oddechowi i praktyce obecności zabrać nas tam gdzie dziś potrzebujemy się wybrać. W moim doświadczeniu odpuszczenie oczekiwania jest niezwykle relaksujące i kojące.

Moi nauczyciele medytacji mówili często o formalnej i nieformalnej praktyce. Formalna praktyka to dłuższy moment w którym spotykamy się w grupie lub na praktyki indywidualne 1:1 dedykując czas i uwagę by pracować z oddechem, ciałem i emocjami. Nieformalna praktyka jest natomiast dostępna w dowolnym momencie w ciągu dnia: gdy tylko poczujemy taką potrzebę możemy wziąć jeden lub trzy głębokie, aktywne wdechy i wydechy lub zadedykować kilka momentów na obserwację naszego oddechu by znaleźć się w “teraz” – w tym momencie. Nie w przeszłości, nie w przyszłości, lecz właśnie w tym momencie w pełni obserwując i witając wszystko co jest dla nas obecne.

W moim doświadczeniu praktyka obecności, współodczuwania i bycia w tym momencie z czasem pomaga nam w pozyskaniu życiowej energii na nowe i na przyszłość.

Autorem tekstu jest: Michał Piasecki, mentor praktyki oddechowej Alchemy of Breath, prowadzący Fundacyjne zajęcia Poco a Poco.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego odkrywania mocy oddechu podczas sesji indywidualnych, info TU i grupowych, info TU.

Poco a Poco – personalized breathing and meditation practice, read more EN.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ