Podsumowaniem kolonii uWażny Odpoczynek

Pod koniec wakacji wracamy z podsumowaniem kolonii uWażny Odpoczynek, która odbyła się w gospodarstwie ekologicznym Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Ziarno w dniach 1-3.07.2024.

Uczestniczkami i Uczestnikami wyjazdu była grupa 18 podopiecznych Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Ognisko Wola Obozowa. Program obfitował w różnego rodzaju aktywności. Codziennie odbywały się zajęcia jogi i warsztaty uważności. Program zajęć dopasowany był do potrzeb każdej z grup (starszej i młodszej).

Wspólnie uczyliśmy się jak zadbać o swoje ciało oraz jak rozpoznawać swoje emocje i się nimi zaopiekować. Poznawaliśmy techniki relaksacyjne i metody redukcji stresu np. wizualizację. Piękne otoczenie gospodarstwa ekologicznego i kontakt z naturą sprzyjały redukcji stresu i lepszemu samopoczuciu.

Podczas kolonii w planie dnia nie zabrakło czasu wolnego, aby móc się nacieszyć byciem tu i teraz. Ponadto, dzieci i młodzież miała okazję poznać od podszewki pracę w gospodarstwie, przyglądając się np. dojeniu kóz. Wizyta u kóz i krów to bez wątpienia jedno z ulubionych zajęć naszych podopiecznych, którzy na codzień mieszkają w mieście.

Dodatkową atrakcją była prawie 20-km wycieczka rowerowa, podczas której młodzież wzięła udział w poszukiwaniu i liczeniu bocianów w ramach Ósmego Międzynarodowego Spisu Bociana Białego.

Jeden z wieczorów umiliło nam ognisko zrzeszające nas wszystkich razem podczas zachodu słońca. Swój pobyt uczestniczki i uczestnicy podsumowali podczas warsztatów artystycznych, wykonując w grupach piękne prace przedstawiające przeżyte na koloniach chwile.

Przeprowadzona wśród podopiecznych po wyjeździe ankieta ewaluacyjna wykazała, że podczas wyjazdu poznali nowe techniki relaksacyjne (81%), wzrosło ich poczucie własnej wartości (72%) i zrozumieli, że mają wpływ na to, jak się czują (82%). Za koordynację wyjazdu, przygotowanie ankiety i podsumowania z ramienia Fundacji Bądź odpowiadała 👉 Aga Lewalska-Graczyk. Dziękujemy! 💛

Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności przysłużą się im do budowania dobrostanu ciała i umysłu w nowym roku szkolnym.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

#Mazowszepomaga #programywspacia #solidarnoscmazowiecka