Polsko-ukraińskie centrum pomocowe

Home Polsko-ukraińskie centrum pomocowe

Drodzy,

[ENG below]

LINK DO ZBIÓRKI 

Drogie osoby,

po raz kolejny zbieramy środki, żeby odpowiedzieć na otrzymany apel o pomoc. rosja wykorzystuje zimę jako broń, terroryzując mieszkańców i mieszkanki Ukrainy, aby pozbawić je nadziei. Ale ciemność nigdy nie pokona światła – nikt nie zgasi ani ciepła, ani siły, jaką razem mamy.

Ostatnie miesiące pokazały nam, że zmasowane ataki rakietowe na terytorium Ukrainy mają na celu dewastację infrastruktury energetycznej. W Ukrainie praktycznie już nie ma nieuszkodzonych elektrowni, ciepłowni, linii przesyłowych czy stacji węzłowych. Ponad 17 województw zostało bez prądu po ostatnim rosyjskim ostrzale, padła także łączność telefoniczna i internetowa. W wyniku tzw. “blackoutu” prawie cały kraj został odizolowany od reszty świata – co stanowi kolejny dowód na to, że rosja jest państwem terrorystycznym. Chociaż Ukrainki i Ukraińcy dzielnie, w ciemności i zimie, naprawiają skutki bombardowań, takie ataki będą na pewno się powtarzać. W świetle tych tragicznych wydarzeń musimy się przygotować, aby przetrwać tą zimę razem!

Otwieramy naszą zrzutkę na wsparcie naszych przyjaciół_ek oraz szpitali, z którymi współpracujemy od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Dzięki wielu z Was udało nam się wysłać niesamowitą ilość pomocy humanitarnej do pogrążonej w wojnie Ukrainy. Lekarstwa, żywność taktyczna i sprzęt medyczny zostały rozprowadzone po szpitalach i potrzebujących. Po każdym transporcie otrzymywaliśmy potwierdzenie i zdjęcia towarów bezpiecznie przekazanych potrzebującym.

Łącznie jako kolektyw: Solidarnościowy Dom Kultury “Słonecznik”, Fundacja Małgosi Braunek “Bądź”, Blyzkist przy wsparciu WIELU przyjaciół udało nam się wysłać do Ukrainy pomoc o łącznej wartości ponad 600 tysięcy złotych. Szczegółowy raport na temat transportów w języku polskim, ukraińskim i angielskim dostepny jest tu: https://fundacjabadz.pl/wesprzyj-nas/

W związku z naszą szczególną więzią z opieką medyczną, na podstawie otrzymanej niedawno listy potrzeb, postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę pieniędzy na zakup agregatów, ocieplaczy, opatrunków, bandaży, ciepłych ubrań i innych rzeczy potrzebnych na froncie na bieżąco. Wszyscy możemy sobie wyobrazić konsekwencje wyłączenia prądu i ogrzewania w szpitalach. Musimy działać.

grafika: Kaja Kusztra

SHARE THE WARMTH

Fundacja Małgosi Braunek “Bądź” wraz z kolektywem Blyzkist przy wsparciu wielu przyjaciół, od wybuchu wojny w Ukrainie do dziś, aktywnie zbiera środki na zakup leków i środków medycznych do szpitali w Ukrainie. Działamy w porozumieniu z wolontariuszami Sił Zbrojnych i Obrony Terytorialnej Ukrainy, którzy w imieniu konkretnych szpitali aktualizują listy potrzeb leków i sprzętu medycznego niezbędnych do ratowania życia.

Jesteśmy również w kontakcie z organizacjami pozarządowymi po stronie Ukraińskiej, dzięki którym rzeczy trafiają do najbardziej potrzebujących. Do tej pory największą pomoc zorganizowaliśmy dla szpitala wojskowego w Czerniowcach i szpitala Veterans Base Home w Kijowie.

Niestety, wojna w Ukrainie nadal trwa. Zarówno pomoc humanitarna, jak i ta kierowana do uchodźców i uchodźczyń przebywających w Polsce jest bardzo potrzebna, a zasoby finansowe Fundacji nie pozwalają już nam na kontynuowanie jej na tak wysokim poziomie jak w marcu, kwietniu i maju.

Liczba przekazywanych w czerwcu darowizn na rzecz zaopatrzenia szpitali w Ukrainie gwałtownie spadła. Ze środków jakie nam pozostały jesteśmy w stanie wysłać jeszcze jeden transport.

Niemniej, nadal pozostajemy w kontakcie z naszymi przyjaciółmi w Ukrainie, wiemy jak bardzo pomoc jest tam nadal potrzebna. Działamy też na miejscu w Warszawie, rozwijając program dedykowany integracji i pomocy potrzebującym w Polsce – Bądźmy Blisko I Будьм близько. O czym więcej poniżej.

____

e-PIL rozwiązanie technologiczne umożliwiające ukraińskim pacjentom, bezpośredni i bezpłatny dostęp za pośrednictwem telefonu komórkowego do podstawowych informacji o produktach leczniczych wydawanych na receptę w ich ojczystym języku e-PIL.Електронний листок-вкладка лікарського засобу (e-PIL)

Dołącz do projektu Bądźmy Blisko I Будьм близько (zajecia dla dzieci)

Jeśli ktoś z Was chciałby TERAZ wesprzeć nas darowizną będziemy wdzięczni za każdą wpłatę na konto fundacji, z dopiskiem “Ukraina”:

FUNDACJA MALGOSI BRAUNEK BADZ

69 1090 1870 0000 0001 5032 4816

Nasze stałe działania może też wspierać na Patronite.pl, link TU

Łącznie, od marca br. do dziś udało nam się wysłać do Ukrainy pomoc o wartości:

– ponad 600 tysięcy złotych;

– z czego 430 tysięcy zebraliśmy w formie darowizn finansowych, dzięki którym mogliśmy zorganizować w sumie 15 transportów do Ukraińskich szpitali, kupić sprzęt medyczny, leki oraz sprzęt do szybkiej chirurgii potrzebny do ratowania życia;

– reszta przyszła do nas bezpośrednio w formie darowizn rzeczowych.

Ale to nie wszystko! Wielkie potrzeby i ogromne zaangażowanie członków Fundacji i przyjaciół z Polski i zagranicy, sprawiły, że współorganizowaliśmy również:

– transport 4 tirów z wyposażeniem medycznym i innym, które trafiły do Modlina a stamtąd do szpitali i innych potrzebujących;

– pomoc w transporcie leków i żywności dla diabetyków;

– specjalną pomoc dla poszkodowanych żołnierzy w bezpośrednim zagrożeniu życia. Zakupione przez nas leki pomogły uratować ich zdrowie i życie;

– wsparcie w transporcie leków i specjalistycznych środków ze Stanów Zjednoczonych, które za pośrednictwem naszej Fundacji przekazał Father Ron Schmidt. Przy wsparciu Michelle Noordhof i organizacji MEDAT w drodze są dwie palety leków i specjalistycznych środków wartych w sumie 15 000 $ szpitalowi Terebovlya Central District Hospital;

– obecnie pomagamy w zakupie materiałów i surowców przeznaczonych do produkcji sprzętu do ratowania życia, który będzie produkowany w Ukrainie.

W marcu i kwietniu zorganizowaliśmy także 2 duże spotkania fundraisingowe, biorąc pod uwagę ogromne potrzeby głównie kobiet i dzieci z Ukrainy, przebywających obecnie na terenie Polski.

Już podczas kwietniowego spotkania przygotowaliśmy i przedstawiliśmy projekt długoterminowych działań wspierających i integrujących na rzecz uchodźców i uchodźczyń, który spotkał się z dużym uznaniem i poparciem.
Obecnie z ogromnym zaangażowaniem i nadzieją pracujemy nad pozyskaniem środków na wspieranie właśnie naszych działań na miejscu. Chcemy by statutowe działania Fundacji związane z poprawą stanu zdrowia i edukacją łączyły się z działaniami na rzecz integracji i wsparcia osób uchodźczych w potrzebie.

Chcemy stworzyć miejsce w Warszawie, w którym zajęcia i spotkania będą wspierały poczucie bezpieczeństwa i solidarności. I dlatego prosimy Was o pomoc! Uruchomiliśmy nasz profil na Patronite, z myślą przede wszystkim o wynajęciu przestrzeni do naszych działań, kliknij TU.

Dzięki Waszym stałym wpłatom będziemy mogli swobodnie spotykać się w fizycznej przestrzeni, organizować solidarnościowe spotkania, grupy wsparcia i integrując się zarówno na poziomie działań dedykowanym osobom uchodźczym jak i wszystkim potrzebującym wsparcia.

Korzystając z gościnności “Otwartego Jazdowa” od czerwca do końca sierpnia br. spotykaliśmy się w ogrodzie jazdowskiego domku 10/2 z programem “Bądźmy Blisko I Будьм близько”.

Projekt Fundacja „Bądź” współtworzy z kolektywem Blyzkist. Koordynatorką zajęć dla dzieci jest Agnieszka Lewalska – Graczyk.

W jego ramach latem oferowaliśmy:

– raz w tygodniu bezpłatne zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci od 3 do 12 lat z Polski i Ukrainy (z tłumaczem języka ukraińskiego);

– przez cały okres wakacji bezpłatne konsultacje psychologiczne online w języku ukraińskim;

– integracyjne, niedzielne cykliczne gotowanie połączone z poznawaniem kultury Ukrainy – Gotuj, jedz, poznawaj! I Готуй, їж, знайо!

Jesienią kontynuujemy projekt zapraszając na:

– raz w tygodniu bezpłatne zajęcia ruchowe i plastyczne dla dzieci od 3 do 12 lat z Polski i Ukrainy (z tłumaczem języka ukraińskiego);

– integracyjne, weekendowe cykliczne gotowanie połączone z poznawaniem kultury Ukrainy – Gotuj, jedz, poznawaj! I Готуй, їж, знайо!

Niezmiennie potrzebujemy finansowego wsparcia, aby opłacić wynajem przestrzeni, animatorów, tłumaczy, psychologów i koordynatorów. Organizacja takiego projektu bez zewnętrznych dotacji i darowizn jest poza możliwościami naszej Fundacji, tym bardziej że nadal kontynuujemy naszą działalność związaną z edukacją, wsparciem i osób chorych onkologicznie.

Dlatego z serca i niezmiennie prosimy Was o pomoc i wsparcie finansowe. Najmniejsza darowizna na konto Fundacji, wykupiona subskrypcja na Patronite, przelew z zakładki Wesprzyj nas na fundacjabadz.pl pomogą nam działać dalej.

Nigdy się na was nie zawiedliśmy, wiemy że i tym razem będzie podobnie

Wszystkie nasze działania do śledzenia: www.fundacjabadz.plFacebooku Instagramie.

Zobacz spot Bądźmy Blisko I Будьм близько!

W tekście podsumowującym naszą akcję, nie może zabraknąć podziękowań dla osób i instytucji bez których, nic o czym piszemy wyżej nie mogłoby się wydarzyć. A zatem dziękujemy:

Wszystkim prywatnym Darczyńcom, którzy zaufali nam i od lutego przekazywali swoje środki na pomoc. Dziękujemy za każdą darowiznę!

Dziękujemy członkom, przyjaciołom Fundacji Małgosi Braunek “Bądź”, ich rodzinom za bezkresne zaangażowanie w pomoc oraz pracownikom i wolontariuszom zgromadzonym wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, z którymi od wybuchu wojny do maja wspólnie prowadziliśmy akcję pomocową. Pragniemy szczególnie ukłonić się i wyróżnić: Coco Kate, Tarasa Gembika, Joannę Jakubowicz, Kaję Kusztrę, Orinę Krajewską, Sonię Kieryluk, Anitę Nowińską, Krzysztofa Nowińskiego, Marię Nowakowską, Julianę Zagurską, Tetianę Skrypnyk.

Dziękujemy Zen Peacemakers i wszystkim darczyńcom z White Plum Sangha za ogromne wsparcie finansowe dla naszych działań.

Ropa International dziękujemy za przekazane dary rzeczowe.
Firmie transportowej Riders Express, za to że zawsze mogliśmy na nich liczyć. Byli z nami i są od pierwszego transportu leków i sprzętu medycznego do Ukrainy.

Punkom, którzy w warszawskim klubie Pogłos podczas “Punk dla Ukrainy fest. 1 i 2” (13 marca i 9 kwietnia) sprzedając bilety i gadżety, zebrali i przekazali nam jako darowiznę na rzecz pomocy Ukrainie ponad 17 tys zł.

Klubowi Smolna za zbiórkę pieniędzy podczas “Smolna & Fundacja „Bądź” for Ukraine”, imprezy zorganizowanej 3 czerwca br.

Dziękujemy Podróżnych Ugościć, Antkowi Mantorskiemu, Grupie Granica, Teatrowi Lesi, Fundacji Chlebem i Solą, za niezastąpioną pomoc w transporcie i współdziałanie w najtrudniejszych momentach.

Firmie Adyen za darowizny rzeczowe w postaci staz medycznych (specjalistyczne opaski zaciskowe) o wartości 20 tysięcy złotych.

TEKST PODSUMOWANIA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

TEKST PODSUMOWANIA W JĘZYKU ANGIELSKIM 

Zdjęcia z zajęć Bądźmy Blisko I Будьм близько – Bartek Karczmarek, dziękujemy!

Grafiki projektu Kaja Kusztra, dziękujemy!