Prawidłowy oddech jako technika relaksacyjna

Fizjologicznie rodzimy się zaprogramowani na prawidłowe oddychanie, przeponowo i przez nos. Niestety, nasz styl życia, towarzyszący nam coraz częściej i dłużej stres, siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie, ograniczona aktywność fizyczna, przegrzane pomieszczenia sprawiają, że wielu z nas oddycha w sposób niewłaściwy.

Wstrzymywanie oddechu, płytki i krótki oddech przez usta nasz organizm rozpoznaje jako objawy stresu, co pobudza nasz układ nerwowy do jeszcze większego poczucia stresu, lęku i niepokoju. Niestety wszechobecne mity dotyczące zdrowego oddychania jeszcze bardziej oddalają nas od właściwego, fizjologicznego sposobu oddychania.

A przecież prawidłowe, fizjologiczne oddychanie ma kolosalny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną, zdrowie i odporność, a większość z nas zupełnie nie zwraca uwagi na to, w jaki sposób oddycha.

Nieprawidłowe oddychanie jest przyczyną szeregu objawów i schorzeń, których większość z nas zupełnie nie łączy z niewłaściwym wzorcem oddychania. Paradoks polega na tym, że im większe i częstsze oddechy, tym bardziej niedotleniony jest organizm. Przewlekła hiperwentylacja (nadmierne oddychanie) jest subtelna, ukryta i w przeciwieństwie do ostrej hiperwentylacji, często pozostaje niezauważona. Wielu z nas może wdychać dwukrotnie – trzykrotnie więcej powietrza, niż wymaga tego fizjologia i jednocześnie nie mieć tej świadomości, jak również nie łączyć tego faktu z własnymi dolegliwościami.

Konsekwencje zaburzeń wzorca oddychanie i przewlekłej hiperwentylacji mogą być bardzo szerokie: astma, choroby zatok, nieżyt nosa, alergie nadmierny stres, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, chrapanie, bezdech nocny, napady lęku i paniki, depresja, nadciśnienie i wiele innych.

Kluczem do znaczącej poprawy dotlenienia organizmu nie jest branie dużych oddechów, a wręcz przeciwnie: zoptymalizowanie objętości oddechowej, oddech przeponowy i oddychanie tylko przez nos, w dzień i w nocy. Pamiętajmy, że górne i dolne drogi oddechowe to jeden układ oddechowy.

Oddech powinien być cichy, spokojny, regularny, z delikatnymi ruchami dolnej części klatki piersiowej (oddech przeponowy). Objętość oddechową możemy zmniejszyć dwoma sposobami: oddychaniem wolniej z taką samą objętością lub zmniejszając ilość powietrza, którą wdychamy przez nos. Ważne jest również, aby zadbać o dobrą postawę i wyprostowane plecy, bo tylko wtedy uda nam się w trakcie oddychania w pełni uruchomić przeponę.

Prawidłowy oddech, to sygnał dla całego ciała, że jesteśmy bezpieczni i możemy odpuścić napięcie. Prawidłowe oddychanie to warunek konieczny, by cieszyć się pełnią zdrowia oraz by pomóc sobie w leczeniu różnych dolegliwości.

PRAKTYKA KIESZONKOWE NARZĘDZIE DO REDUKCJI STRESU, CZYLI SZYBKA DROGA DO ZRELAKSOWANIA SIĘ I OBNIŻENIA NAPIĘCIA. ĆWICZENIE RELAKSUJĄCE ODDECHOWE 4-7-8

Kilka podpowiedzi:
• Usiądź tak, aby twoje plecy były wyprostowane.
• Język powinien być ułożony centralnie, dotykać granicy górnych zębów
i podniebienia — w ten sam sposób przez cały czas ćwiczenia.
• Powietrze wydychaj przez lekko rozchylone usta z językiem umieszczonym
jak wyżej; spróbuj delikatnie wydymać wargi w trakcie wydechu.

Poszczególne kroki:
• Zrób głęboki wydech przez otwarte usta.
• Zamknij usta i weź spokojny wdech przez nos, licząc w myślach do czterech.
• Zatrzymaj powietrze na wdechu, licząc w myślach do siedmiu.
• Zrób całkowity wydech przez rozchylone usta, licząc w myślach do ośmiu.
• Powyżej opisany jest jeden oddech; powtórz jeszcze trzy razy tak, aby
w sumie były cztery wyżej opisane oddechy.

Każdy może je zrobić. Ćwiczenie jest:
• proste,
• szybkie,
• możliwe do wykonania wszędzie.

Czy liczby są ważne?
Czas, jaki spędzisz w poszczególnych fazach, nie jest tak ważny jak stosunek 4-7-8. Jeśli masz problem z zatrzymaniem wdechu, możesz liczyć szybciej, ale pamiętaj o rytmie 4-7-8. Praktyka pozwoli ci stopniowo zwolnić tempo liczenia.

Źródło: Rozmowa z dr Elżbietą Dudzińską w książce Holistyczne ścieżki zdrowia Oriny Krajewskiej. Redakcja Fundacja Małgosi Braunek “Bądź”.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ