Książka Zaburzenia snu od narodzin do dorosłości to praktyczny podręcznik, który polecamy pediatrom, lekarzom rodzinnym i innym specjalistom pracującym z dziećmi. Mamy nadzieję, że publikacja oparta na najnowszym piśmiennictwie, badaniach, a także na wieloletnim doświadczeniu Autorek pomoże Czytelnikowi w diagnostyce i postępowaniu w przypadku zaburzeń snu u dzieci i młodzieży.
„Mamy ogromną przyjemność przedstawić Państwu monografię na temat zaburzeń snu w populacji pediatrycznej. Obejmuje ona najbardziej aktualną wiedzę na ten temat. Medycyna snu integruje różne dziedziny, takie jak pediatria, otolaryngologia, pulmonologia, ortodoncja, neurologia, psychiatria, prezentując holistyczne podejście do pacjenta.
Zaburzenia snu mogą mieć charakter pierwotny, jak i być wtórne do innych chorób. W związku z tym charakteryzują się bardzo szerokim obrazem kliniczno-diagnostycznym, wymagającym wielospecjalistycznego podejścia. Dodatkowo pediatryczna medycyna snu cechuje się wszystkimi niuansami rozróżniającymi dziecko od pacjenta dorosłego, takimi jak kwestie rozwojowe, etiologia i epidemiologia zaburzeń czy inne możliwości diagnostyki i leczenia.
Tym bardziej mamy nadzieję, że poniższy podręcznik pozwoli Państwu zgłębić temat snu u dzieci oraz lepiej pomagać i doradzać opiekunom małego pacjenta.Pozwoliłyśmy sobie na autorski układ książki, zaczynając od fizjologii, gdzie można zapoznać się z normami snu uwzględniającymi wiek pacjenta, odrębnościami rozwojowymi i przebiegiem prawidłowych procesów snu. W dalszej części opracowania starałyśmy się uwzględnić wszystkie zaburzenia snu, z którymi potencjalnie może spotkać się lekarz pracujący z małym pacjentem.
Nie trzymając się sztywnego podziału nozologicznego celowo podzieliłyśmy monografię na grupy wiekowe, aby zaprezentować czytelnikowi najbardziej prawdopodobne rozpoznania dla określonego etapu rozwojowego. Starałyśmy się za każdym razem podkreślać najczęstszy obraz przebiegu zaburzenia, nie odstępując od opisania innych możliwych prezentacji. W większości rozdziałów występują opisy przypadku, aby unaocznić jak może wyglądać opieka nad pacjentem z danym problemem.
Ostatni dział obejmuje zagadnienia dotyczące wszystkich grup wiekowych. Ponadto pragnęłyśmy omówić różne kwestie związane ze snem, a nie będące bezpośrednio problemami medycznymi – np. problemy wychowawcze, używki czy nowe technologie. Mamy nadzieję, że poniższy podręcznik będzie przydatny w Państwa w praktyce oraz że zainteresują się Państwo tą bardzo ciekawą dziedziną medycyny.” – Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna.
Tekst na podstawie materiałów promocyjnych. Tytuł ukazał się nakładem PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Książka do kupienia TU.