Zielone recepty. Jak to działa?

Zielone recepty (ang. GRx, green prescription, nature prescription, green social prescribing) to zalecenia wydane przez specjalistę ochrony zdrowia (lekarza, fizjoterapeutę, psychologa, pielęgniarkę, psychoterapeutę, terapeutę zajęciowego, położną itd.) dotyczące podejmowania aktywności pogłębiającej relację z naturą celem poprawy stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Mogą dotyczyć aktywności fizycznych na zewnątrz, działań społecznych, nawyków żywieniowych i diety, ale też być ukierunkowane szczególnie na doświadczanie środowiska naturalnego -spacery, obserwacje przyrodnicze, kąpiele leśne, ornitologię terapeutyczną, praktykę uważności w naturze i inne.

Zwykle mają charakter pisemny, dotyczą zarówno działań profilaktycznych, wspierających, jak i rehabilitacyjnych. W niektórych krajach proponowane przez Ministerstwo Zdrowia (Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Kanada), stosowane przez lekarzy różnych specjalizacji, głównie lekarzy pierwszego kontaktu i psychiatrów, ale też użyteczne w takich specjalizacjach jak pediatria, onkologia, medycyna wewnętrzna, pulmonologia, kardiologia, diabetologia, endokrynologia, geriatria i inne.

Zielona recepta może określać czas przebywania na świeżym powietrzu lub być bardziej szczegółowa pod względem tego, czego zdaniem lekarza/terapeuty potrzebuje pacjent oraz w jaki sposób, ewentualnie gdzie może to realizować.

Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat zielonych recept w Europie oraz na świecie, praktycznych rozwiązaniach wdrażanych przez różne państwa oraz poszukać własnych inspiracji, zapraszamy na stronę forest-therapy.pl. Znajdziecie tam informacje zarówno dla Pracowników Ochrony Zdrowia, jak i Pacjentów, którym zależy na włączaniu interakcji ze środowiskiem naturalnym do stałego pakietu działań mających na celu wsparcie i poprawę zdrowia na wszystkich jego płaszczyznach: somatycznej, emocjonalnej, intelektualnej, społecznej czy duchowej – zgodnie z najnowszą definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organisation).

Tekst na postawie materiałów od Centrum Terapii Leśnej / Forest Therapy Center dr Katarzyna Simonienko.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ