Ornitologia terapeutyczna

Nowatorski w skali światowej pomysł i dzieło jakiego jeszcze nie było -zebranie w przystępnej formie wiedzy, doświadczeń i publikacji naukowych na temat znaczenia (amatorskiej) obserwacji ptaków dla zdrowia psychicznego. Z punktu widzenia ornitologa i psychiatry, wymieniających się doświadczeniami w obserwowaniu ptaków i ludzi.

Profesor Tryjanowski, polski noblista z dziedziny badań nad zmianami klimatu oraz dr hab. Sławomir Murawiec, krajowej sławy psychiatra i psychoterapeuta napisali unikatową pozycję bazującą na badaniach naukowych oraz doświadczeniu własnym, z wielowymiarowego punktu widzenia przedstawiając wpływ obserwacji ptaków na zdrowie psychiczne i tworząc autorski termin „ornitlogia terapeutyczna”, który został chętnie i ciepło przyjęty w kraju i za granicą.

Książka jest zbiorem esejów, przygotowanych z bardzo rzetelną i wszechstronną podbudową naukową. Wyjaśnia związki pomiędzy naszym zdrowiem a przyrodą. Skierowana jest do osób otwartych na nowe informacje i chcących zrozumieć siebie, jak i otaczający świat. Nie jest podręcznikiem, choć warto mieć ją pod ręką. Pisana była na kilku poziomach: zarówno naukowym, jak i wynikającym z doświadczeń w prowadzeniu obserwacji ptaków i ludzi.

Podejmowana tematyka to nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Książka zawiera sporo zaleceń, od tych najprostszych, by po prostu wyjść w teren i przyglądać się ptakom, po gatunkowe zalecenia – na przykład wsłuchiwanie się w głos kukułki czy odtwarzanie specjalnych utworów muzycznych wykorzystujących ptasie motywy.

Tekst zaczerpnięty z materiałów promocyjnych książki. Tytuł do kupienia TU.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ