Terapia Systemu Wewnętrznej Rodziny

Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat Systemu Wewnętrznej Rodziny (ang. Internal Family Systems) – silnie transformującego, nauczanego i praktykowanego na całym świecie modelu psychoterapii.

Zgodnie z tym podejściem nasz umysł nie jest monolityczny, tylko różnorodny, a psychika człowieka stanowi system złożony z wielu subosobowości, zwanych częściami, które tworzą ze sobą – podobnie jak członkowie rodziny – rożne, niekiedy niezwykle skomplikowane relacje. Występujące pomiędzy nimi konflikty powodują ból emocjonalny, który może zostać uzdrowiony dzięki energii płynącej z JA – zdrowego rdzenia, z którym się rodzimy i do którego wszyscy – prędzej lub później – możemy uzyskać dostęp.

Autorzy, twórca IFS – Richard Schwartz oraz doświadczona terapeutka – Martha Sweezy, wyjaśniają podstawowe założenia tej metody oraz przedstawiają praktyczne wskazówki do pracy – zarówno z klientami indywidualnymi, którzy zmagają się z traumą, zaburzeniami lękowymi, depresją, uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, czy innymi trudnościami – jak i z parami oraz rodzinami.

„Trzymasz w ręku solidne, zwarte i aktualne źródło wiedzy o Systemie Wewnętrznej Rodziny (IFS), które napisane jest prostym i przystępnym językiem (bez nadmiernego posługiwania się psychologicznym żargonem).

Dzięki rzetelnemu wyjaśnieniu założeń modelu IFS oraz umieszczeniu praktycznych wskazówek dotyczących wdrażania go w praktykę kliniczną z książki skorzystają zarówno ci, którzy na co dzień posługują się IFS, jak i terapeuci pracujący w innych podejściach, oraz wszyscy, którzy chcą po prostu poszerzyć rozumienie funkcjonowania człowieka w oparciu o współczesne koncepcje osobowości”. – Igor Rotberg, psycholog, psychoterapeuta, trener.

Książka ukazała się nakładem Life Architect. Książka dostępna TU.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ